Як вибрати водонепроникний одяг для походів

Як вибрати водонепроникний одяг для походів - Robinzon.ua

Як вибрати водонепроникний одяг для походів

Важливість захисту від опадів відома всім. Збереження тепла, енергії – основне завдання будь-якого одягу. І не лише у походах, а й у повсякденному житті. Просто в місті ми не так відповідально підходимо до цієї проблеми, тому що у нас є де переодягтися, де зігрітися. Та й хворіти у міських умовах не настільки проблематично. У поході зовсім інша ситуація. Водонепроникний одяг відіграє важливу роль, оскільки промоклими ми набагато швидше втрачаємо дорогоцінне тепло через більший в десятки разів коефіцієнт тепловіддачі у води, в порівнянні з повітрям.

Тому правильний вибір водонепроникного одягу критичний і для комфорту, але насамперед – для безпеки. У цій статті ми розглянемо типи водонепроникного одягу, популярні у його виробництві матеріали та оптимальні умови для кожного варіанта, розберемо яку роль відіграє ступінь вологозахисту, а також розповімо про сучасні технології та популярні бренди вологозахисного одягу.

Основи водонепроникного одягу

У спорядженні для спорту та активного відпочинку терміни «водостійкість» та «водонепроникність» – це здатність матеріалу чинити опір промоканню. На побутовому рівні ці поняття часто використовують як синоніми. Але коли справа доходить до дощу, водостійкі та водонепроникні тканини поводяться по-різному. Розглянемо, чим вони відрізняються та що підходить саме вам.

Водостійкість – це можливість матеріалу деякий час затримувати вологу на лицьовій стороні одягу, відштовхуючи її і не даючи просочитися всередину. Ключове слово - "деякий". Тобто рано чи пізно такий одяг промокне, особливо якщо перебуватимете під тривалим або дуже сильним дощем.

Водонепроникність – здатність матеріалу витримувати тривалий вплив та сильний напір води. У водонепроникному одязі ви залишитеся сухим набагато довше, а деякі тканини з високим рівнем захисту повністю непроникні для води.

Рівні водонепроникності

Водонепроникність одягу для туризму кількісно оцінюють за допомогою гідростатичного тесту. Він досить простий. Циліндр з відкритим верхом поміщають поверх тканини на площі 1 см², поступово наповнюють його водою і дивляться, при якому натиску вода просочиться крізь волокна. Рівні водонепроникності вимірюють висотою водяного стовпа, що давить на тканину. Чим він вищий, тим стійкіший матеріал до промокання.

Як ми вже писали, водонепроникний одяг важливий для збереження тепла та запобігання переохолодження організму. Таке екіпірування дозволяє захистити вас і нижні шари одягу від дощу, мокрого снігу, густого туману і навіть вітру, який допомагає опадам нашкодити вам. Логічно, що водонепроникним роблять зовнішній одяг: це куртки, штани, костюми та комбінезони. Ще бувають головні убори (шапки), взуття та рукавички. Крім перерахованого вище – дощовики, чохли для рюкзаків, намети, пуховики – також роблять із водовідштовхувальних та водонепроникних матеріалів.

Щоб вивести текстиль на більш високий рівень, використовують мембранні технології захисту від води. Водонепроникна, паропроникна мембрана – це найтонший аркуш матеріалу з мільярдами мікроскопічних отворів, які пропускають повітря та пару, але надто малі, щоб через них просочилася волога. Мембрану вбудовують всередину тканини, на лицьовий шар якої додатково наносять водовідштовхувальне просочення. Таким чином, вода спочатку стикається із зовнішнім шаром, а коли його долає, зустрічає другий бар'єр – більш непроникний. Будь-який мембранний одяг забезпечує кращий захист від вологи, ніж просто водостійкий.

Матеріали та технології

Над поліпшеннями матеріалів екіпіровки почали працювати з моменту виникнення туризму та альпінізму. На сьогоднішній день мембранним технологіям відводяться провідні ролі, а мембранний одяг для походів є невід'ємним елементом спорядження. Розберемо детальніше найпоширеніші види мембран:

  • Gore-Tex – це двошарова чи тришарова мембрана з тефлону. Забезпечує високу водостійкість (від 10000 мм). У ній застосовуються мембрани з поровою структурою, за рахунок чого така тканина має високу паропроникність і виводить не краплі, як безпорові мембрани, а молекули води.
  • Основною властивістю Pertex стало використання надзвичайно тонкого нейлонового волокна у поєднанні з гранично щільним переплетенням. Це забезпечувало легкість тканини при достатній міцності. Мікроскопічні повітряні проміжки між волокнами – капіляри, що ефективно вбирали та швидко розподіляли вологу по поверхні матеріалу, різко збільшуючи швидкість її випаровування. Тому, найчастіше, мембрану Pertex використовують для екіпірування з утеплювачами, в основному, з пухом, а також у виробництві спальних мішків.
  • eVent® – удосконалена розширена політетрафторетиленова (PTFE) мембрана, яка утворює водонепроникний бар'єр із збереженням високих властивостей паропроникності.

Усі перелічені мембрани різні: є порові, безпорові та комбіновані. Але принцип роботи завжди схожий: мінімальна відстань між волокнами, що дозволяє не пропускати воду ззовні, при цьому пропускаючи частки поту зсередини. Крім таких переваг мембранної тканини, як водонепроникність, повітропроникність, вітрозахист та легка вага, існують деякі недоліки. Це висока вартість порівняно з простими тканинами, складність догляду, чутливість до кількості прань та хімічних речовин.

Ламіновані тканини та покриття:

Текстиль стає водостійким завдяки спеціальним полімерним просоченням, які наносять поверх лицьового шару найтоншою плівкою. Вони мають гідрофобні (водовідштовхувальні) властивості - змушують вологу збиратися в краплі і стікати з обробленого матеріалу. Через це водостійкі тканини часто називають водовідштовхуючими.

Ламіновані тканини - це натуральні або синтетичні тканини, що мають з одного боку шар з ламінуванням, який надає тканині ряд додаткових корисних властивостей, залежно від його типу. Ламінація проводиться за допомогою просочення. Найпоширенішими є DWR, PU та PVC.

Наявність водовідштовхувального просочення на одязі позначають абревіатурою DWR – від англійського «durable water repellent» («зносостійке водовідштовхувальне просочення»). Його міцність тестують розпиленням води та вказують цифрами. Перша з них означає, який відсоток тканини залишається сухим після завершення тесту, а друга – кількість циклів прання без порушення гідрофобного шару здатна витримати річ. Так, DWR 90/20 означає, що тканина після розпилення води залишається сухою на 90 % і витримує 20 прань.

Умовно можна виділити три рівні водостійких матеріалів:

  • DWR 80/10 – мінімум для такого роду одягу;
  • DWR 80/20 – стандартне просочення;
  • DWR 80/50 – виняткова водовідштовхувальна здатність, що зазвичай використовується у водонепроникних виробах.


Але навіть найміцніша DWR розрахована на мінімальний тиск води. Якщо напір посилиться, молекули Н₂О знайдуть «слабку ланку» в ланцюжках полімеру, і тканина промокне. DWR застосовуються для пошиття одягу, рюкзаків, тентів і навіть спальних мішків. PU або PVC просочення створює на поверхні тканини полімерний вологонепроникний шар, за рахунок якого матеріал і протистоїть осадам та вітрам.

Якщо порівнювати тканини, що ламінують, і мембрану, то вони цілком можуть навіть доповнювати один одного і використовуватися разом. У разі зношування мембрани, її можна обробити DWR або PU просоченням і вона знову стане водонепроникною. Принцип роботи ламінування та мембрани схожий, просочення робить на тканині мікросітку, подібну до мембрани, що не дозволяє воді просочуватися крізь неї. До ламінування вимоги догляду теж схожі - не можна прати при температурі більше 40 градусів і використовувати агресивні засоби для чищення. Також не рекомендується прасувати екіпірування, хіба що через захисну тканину.

Матеріали внутрішнього шару:

Зовнішні матеріали виконують першу та захисну роль від вітру, води, сонячного випромінювання. Але також важливими є матеріали внутрішнього шару, які зберігають тепло і виводять піт. Без внутрішніх шарів у вигляді флісового та термоодягу функції водонепроникного одягу неповні, тому що піт від тіла не виводиться і тепло не зберігається. Фліс є теплозберігаючим матеріалом, який важить набагато менше від своїх аналогів. Те саме стосується і термобілизни. Іншими словами наявність тришарової системи носіння одягу гарантує комфорт та надійну теплоізоляцію.

Критерії вибору водонепроникного одягу

  1. Перший і головний критерій – це, звичайно, рівень водонепроникності. Він вимірюється в мм водяного стовпа, який може витримати матеріал, не пропускаючи вологу крізь себе.
    • 5000 мм – початковий рівень куртки, що не промокає. Захистить від дощу, але під сильну зливу краще не потрапляти – промокне.
    • 10000 - 15000 мм – середній рівень. Куртка витримає досить серйозну зливу та нетривалий час мокрий сніг. Але не впорається з вологою в місці тиску рюкзака на плечі.
    • 20000 мм и вище – екстремальний рівень. Справиться з будь-якими опадами та важким тягарем на плечах. Такий одяг можна використовувати для тривалих походів у дощ.

    Відповідно до класифікації вище, варіант “a” підходить для літніх походів, “b” – для міжсезоння, а “с” – для екстремальних походів, походів у сезон дощів та альпіністських сходжень у міжсезоння. Для зимових походів у наших широтах, зазвичай, достатньо 10000 мм, тому що взимку при температурі нижче нуля – опадів менше, і проникнення снігу також менше, в порівнянні з дощем. Запропоновані показники досить умовні, оскільки багато виробників використовують свої унікальні мембрани, порівнювати які між собою у такий спосіб не цілком коректно.

  2. Незважаючи на важливість водонепроникності, повністю ізольоване від води екіпірування не завжди комфортне. При великих навантаженнях тіло віддає багато вологи і її потрібно відводити, щоб уникнути намокання одягу зсередини. Тому дихання чи повітропроникність (паропроникність) матеріалу – також важливий параметр для вашого комфорту.
    • 5000 - 10000 гр/м² – куртка відмінно працюватиме під час катання на гірських лижах або сноуборді, але від сильних опадів захистить на короткий час.
    • 10000 - 15000 гр/м² – куртка буде гарною для ризикованих активностей - походів в гори або беккантрі. Однак, у місцевості з підвищеною вологістю вона не гарантуватиме 100% захист.
    • 15000 - 20000 гр/м² і вище - у куртці цього класу можна сміливо вирушати у тривале та складне сходження з лижами за плечима. Куртка працюватиме відповідно до серйозних фізичних навантажень.

    При виборі одягу для активного відпочинку потрібно знаходити баланс між дихальністю та водонепроникністю екіпірування залежно від виду вашої активності. Потрібно дізнатися ці характеристики у продавця чи виробника, порівняти та вибрати оптимальний варіант.

  3. Наступним критерієм є вага. Вага будь-якого елемента спорядження є важливою, оскільки впливає на підсумкову вагу вашої ноші. Велика вага рюкзака впливає на втому та комфорт туриста протягом походу. Крім цього, велика вага рюкзака сприяє підвищеному потовиділенню, що, у свою чергу, вимагає високої повітропроникності від зовнішнього шару одягу. Так що навіть якщо ваше екіпірування повністю захищає вас від промокання, але при цьому важить кілька кілограм, то такий варіант не буде оптимальним у поході.
  4. Якщо говорити про міцність, то чим суворіша ваша подорож, тим надійніше матеріал потрібно вибирати. Міцність визначається індексом денье (denie), і позначається як D. Індекс деньє – це одиниця лінійної щільності нитки, з якої виготовлений матеріал, відношення її до довжини. Чим більший індекс, тим щільніший матеріал, і відповідно важчий. 300D для нейлону або поліестеру є хорошими показниками.

    Технологія перехресного пошиття RipStop також збільшує міцність і зносостійкість, запобігаючи розривам у вразливих місцях. Використання цієї технології збільшує термін служби туристичного одягу.

    Існує ще Dyneema – волокно із високомолекулярного поліетилену, яке виробляється за унікальною технологією “гель-формування”. Завдяки такій технології Dyneema має великий перелік плюсів:

    • практично нульове розтягування;
    • мінімальна вага;
    • відмінна зносостійкість;
    • висока стійкість до ультрафіолету та агресивних речовин;
    • велика морозостійкість.

    Відмінні показники матеріалу обмежені лише все ще високою ціною.

  5. Радимо оцінити і ергономічність самого виробу. Крім міцнісних і водовідштовхувальних якостей одяг має бути зручним. Пошиття краще вибирати трохи вільне, щоб носіння рюкзака та інші активності не заважали руху.

    Крім усього перерахованого, важливо звернути увагу на наявність додаткових зручностей, що підвищують комфорт. Регульовані вентиляційні отвори стали нормою, регулювання манжетів та нижнього краю куртки – також. Але кількість кишень може відрізнятись. Не завжди їх достатньо. Плюс вони повинні розташовуватися у зручних для мандрівника місцях, бути герметичні як у закритому, так і відкритому вигляді, тобто при розстібнутій кишені у разі попадання туди вологи, внутрішні шари одягу не повинні намокнути. Наявність та якість капюшона – теж характеристика, на яку варто звернути увагу.

  6. Ну і насамкінець, перевірте сумісність нового екіпірування з іншим спорядженням: чи витримуватиме воно вологу в тих місцях, де створюється тиск рюкзака, наскільки зручно використовувати його з альпіністським спорядженням: страховою системою, каскою. Чи є в штанах зачепи для кріплення до черевиків і т.д.

Водонепроникний одяг для різних типів походів

  • Літні походи

    Для літніх походів вимоги до водонепроникного екіпірування невеликі: головне перетерпіти літній дощ чи спонтанну грозу. До того ж температура зазвичай комфортна, якщо не брати до уваги високі гори. Тому гідроізоляції в 3000-5000 мм може бути цілком достатньо. Більше уваги варто приділити дихальності та комфорту: здатність відводити вологу у великих кількостях та наявність великих регульованих вентиляційних отворів.

  • Зимові походи

    Тут багато залежить від району подорожі. Наприклад, у нестабільних погодою Карпатах краще мати як водонепроникний, так і вітрозахисний одяг. Тут ще ввечері може бути мороз зі снігом, а на ранок відлига з дощем. Тому, беріть найбільш надійне та захищене екіпірування. Крім того, в зимовий сезон дуже важливі теплоізоляційні властивості одягу і критично дотримуватися принципу багатошаровості.

  • Гірські походи

    Для високих гір потрібно керуватися принципами схожими із зимовим сезоном, оскільки у високих горах погода непередбачена і очікується як дощ і сніг, так і агресивне сонячне випромінювання. Тому, як додаткова вимога – матеріал повинен бути стійкий до тривалого впливу ультрафіолету та великих перепадів температур. Крім цього, одяг для екстремальних погодних умов має бути багатофункціональним, сумісним з носінням різного виду рюкзаків і зручним при використанні альпіністського спеціального спорядження.

  • Багатоденні експедиції

    Вимогами до водонепроникного одягу для багатоденних походів насамперед є міцність, надійність та зносостійкість. Водонепроникність повинна забезпечуватися різними видами захисту, щоб запобігти протіканню без можливості оновити просочення або використати інші підручні засоби вологозахисту тривалий час. До того ж таке екіпірування має витримувати тертя важкого рюкзака без погіршення водостійких якостей у місцях зіткнення з ним.

Популярні моделі та бренди

Нижче зробимо огляд на популярний водонепроникний одяг для активного відпочинку, зокрема на кілька водонепроникних мембранних курток для походів та кілька пар таких самих штанів.

  • Black Diamond M Treeline Rain Shell. Має власну мембрану BD.dry водонепроникністю 10000 мм. Куртка пошита з 50D нейлону Ripstop BD.dry™ з покриттям DWR, тому важить лише 250 г. Рекомендується як для альпіністів, так і новачків.
  • Salewa Puez Aqua 4 2.5L PTX Jacket M. Куртка виготовлена ​​з переробленої тканини та міцного водовідштовхувального покриття (DWR), яке відповідає суворим вимогам екологічної та соціальної відповідальності. Має зручні кишені, невелику вагу, водонепроникність та повітропроникність по 10 000 од. Ідеально підходить для трекінгу.
  • Sierra Designs Microlight reflecting pond X. Ультра легка штормова куртка із поліестеру, має двошарову мембрану. Дихання та водостійкість по 5000 од. у відповідних вимірах. Проклеєні шви, капюшон з регулюванням та високий комір. Добре підходить для демісезонних походів досвідчених туристів і літніх – для новачків. Вага - 225 р.
  • Turbat Isla Mns anthracite. Універсальна мембранна куртка від виробника. Виконана зі 100% нейлону та має високі показники водостійкості та дихальності: по 10 000 мм та г/м2 відповідно. Також в наявності кишені з DWR просоченням та блискавками YKK. Буде чудовим захистом від негоди у велопоходах та під час трекінгу.
  • Montane Dynamo Pants. Універсальні легкі штани із тканиною PERTEX® Shield. Захищає від опадів (10 000 мм) та вітру і водночас пропускає повітря (6000 г/м2). Штани мають міцну нейлонову поверхню з якісною водо- та брудовідштовхувальною обробкою. Призначені для трекінгу, зручні для нескладного альпінізму.
  • Alpine Pro ZARM. Класична модель, виконана з 60% бавовни та 40% поліестеру, оброблена DWR просоченням. Упор зроблений на ергономічність та гарну вентиляцію завдяки бічним кишеням. Тканина тягнеться і легко чиститься, має гарну зносостійкість. Призначена для сухих сезонів.

Резюме

Отже, підбираючи собі водонепроникний одяг для походів, варто звернути увагу на умови експлуатації, тобто тип планованого походу та сезонність. І вже на основі цього підбирати одяг, що відповідає необхідним критеріям: рівню водонепроникності та повітропроникності, вазі та компактності при транспортуванні, міцності та зносостійкості, кількості допустимих раз прання, а також функціональності та сумісності з іншим спорядженням.

Після придбання відповідного одягу потрібно пам'ятати про правильний догляд за ним, щоб максимально продовжити термін експлуатації. Що для мембранних, що для ламінованих технологій – принципи догляду ті самі. Для збереження всіх властивостей одягу не слід прати його занадто часто, обов'язково при низьких температурах, виключаючи агресивні речовини, що чистять, використовувати щадний віджим. Сушіння повинно бути не під прямим сонячним промінням, а зберігати його слід розвішеним або складеним в сухому місці кімнатної температури. Тоді одяг довше зберігатиме свої основні властивості та даватиме комфорт та безпеку протягом усіх ваших подорожей.

FAQ: Часті питання

  1. Як зрозуміти, що водонепроникний одяг справді працює?

    Випробування одягу в практичних умовах – найкраща перевірка його властивостей. Але спочатку можете випробувати його у ванній, потримавши під великим натиском душу або водопровідного крана. За наявності водовідштовхувальних властивостей Ви побачите, що краплі води збираються в “намистинки”, а внутрішня поверхня залишається сухою. Якщо ви любите експерименти, можете протестувати тканину тиском водяного стовпа, але це не рекомендується робити в домашніх умовах.

  2. Чи можна використовувати один і той самий водонепроникний одяг для різних сезонів?

    Якщо одяг має найвищі рівні водонепроникності і паропроникності, тоді звичайно. Але носити таке якісне екіпірування влітку – це “блюзнірство і марнотратство”. І навпаки, якщо одяг розрахований на невеликий нетривалий дощ, то в міжсезоння можна потрапити у неприємну ситуацію, промокнувши наскрізь. У досвідчених туристів гардероб у рази більший, ніж у новачків. Вони мають велику лінійку екіпіровки для всіх видів подорожей.

  3. Що робити, якщо водонепроникний одяг втратив свої властивості?

    Якщо одяг підходить для подальшого використання і він у хорошому стані, ламінація поверхні за допомогою різних водовідштовхувальних просочень допоможе відновити захисні властивості. Можна це зробити на замовлення у відповідних місцях або самостійно за допомогою найпростішого способу просочення з балончика. Купити такий - не буде проблемою. У протилежному випадку без пончо-дощовика не обійтися. Або ж час придивлятися до нового водонепроникного комплекту.

  4. Які додаткові функції можуть бути корисними у водонепроникному одязі?

    Якщо функція не впливає негативно на якість спорядження, то вона корисна. Функцій мало не буває, і одяг тут не є винятком. У водонепроникному одязі корисними будуть додаткові кишені для вентиляції, регулювання капюшона та сумісність його з альпіністським шоломом, затяжки на манжетах та на поясі. Також будь-які додаткові кишені, хороші змійки, просочені внутрішні частини для гідроізоляції одягу від намокання та інші функції, що покращують комфорт.

Як вибрати водонепроникний одяг для походів - 2 - Robinzon.ua