Гермоспорядження для активного туризму: що потрібно знати кожному мандрівнику
Дата створення 20.03.2025

Яким би видом туризму ви не захоплювалися – наявність сухого спорядження завжди відіграє не останню роль. Для забезпечення сухості та повної функціональності речей використовують так зване гермоспорядження.
Зміст
- Що таке гермоспорядження та чому воно важливе?
- Типи гермоспорядження для активного туризму
- Матеріали та технології гермоспорядження
- Як вибрати гермоспорядження за типом активного туризм
- Поради щодо вибору гермомішків
- Догляд за гермоспорядженням
- Висновки
Що таке гермоспорядження та чому воно важливе?
Гермоспорядження - це спорядження, що має водонепроникні (герметичні) властивості. Воно необхідне для збереження вашого спорядження у сухості та забезпечення повної функціональності за будь-яких погодних умов.
Типи гермоспорядження для активного туризму
Гермоспорядження можна поділити на певні групи, які перекривають різноманітні потреби. До найбільш широкої, універсальної та часто застосовуваної можна віднести гермомішки (скорочено – “герміки”).
Їх використовують для організації зберігання важливих речей, таких як спальне спорядження (спальники та білизна для ночівлі), електроніка/повербанки та інше спорядження, якому важливо перебувати в сухому та захищеному середовищі. Крім гідроізолюючих властивостей, гермомішки зручно використовувати для організації внутрішнього простору похідного рюкзака зі швидким доступом до необхідних речей.
Для зручності використання, деякі моделі мають прозоре віконце (або виготовлені з повністю прозорого матеріалу), наприклад, гермомішок Osprey DrySack 20L. Така опція дозволяє досить легко знайти необхідну річ, не перериваючи весь вміст мішка.
До окремої групи можна віднести гермочохли та гермопакети. Вони допоможуть убезпечити ваш смартфон/навігатор від проникнення вологи (деякі моделі – і від повного занурення у воду). У такому чохлі сенсор зберігає свою функціональність, а сам пристрій перебуватиме у легкому та зручному для вас доступі.
Розглянемо одну з таких моделей гермопакет від TRAMP. Основний матеріал – ПВХ, що робить аксесуар зносостійким та довговічним. Наявність флуоресцентних елементів допоможе легко знайти даний чохол при поганому освітленні.
Якщо ж необхідний чималий корисний об'єм, але вам також важлива універсальність виробу та зручність його переміщення, то герморюкзаки можуть бути вашим варіантом. Вони, найчастіше, мають ідентичну будову зі звичайними гермомішками, але крім малої власної ваги, також володіють зручними лямками з можливістю мінімального регулювання і додатковими ремінцями, які покращують транспортувальні якості рюкзака. Одним із характерних легкохідних представників цього типу є герморюкзак Sprint Drypack 20 від Sea to Summit.

До комплексного рішення, здатного поєднувати в собі кілька важливих функцій, варто віднести компресійний гермомішок. Це ідеальне рішення для зберігання спального мішка чи об'ємного одягу. Прикладом такого спорядження є лінійка компресійних гермочохлів Evac Compression Dry Bag від вже відомого виробника Sea to Summit.
Поєднання компресійних та водонепроникних властивостей забезпечується шляхом використання мембрани eVent. Завдяки даній технології, повітря, при стисканні речей, виходить через дихаючу структуру матеріалу. Волога ж, в свою чергу, неспроможна проникнути зовні за рахунок мембранної структури. Лінійка представлена моделями різного об’єму, що дозволяє обрати відповідний саме вам розмір. Вартість таких компресійних гермомішків вища порівняно із звичайними, але вони й відповідають більшим вимогам.
Матеріали та технології гермоспорядження
Основні матеріали виготовлення розглянемо на прикладі гермомішків. Найбільш характерними можна виділити 2 групи – це гермомішки з ПВХ (Полівінілхлорид) та гермомішки з нейлону.
ПВХ – матеріал, що має відмінні водонепроникні і зносостійкі якості. Таке спорядження рекомендується застосовувати у ситуаціях, де планується тривалий контакт з водою. При правильному закритті гермомішка, таке спорядження зможе залишитись сухим, навіть при зануренні безпосередньо у воду.
Плюси: довговічність, зносостійкість, міцність.
Мінуси: більша вага, менша еластичність (складніше пакувати рюкзак).
Нейлон – матеріал, який забезпечить водозахист ваших речей, але на відміну від гермомішків з ПВХ, – заощадить вагу вашого рюкзака, так як матеріал має значно меншу щільність.
Плюси: водостійкість, мала вага, еластичність.
Мінуси: менша довговічність та зносостійкість, не рекомендується використовувати при повних зануреннях у воду.
При використанні нейлону, виробники часто застосовують такі додаткові технології, як, наприклад, Rip-Stop. Ця технологія передбачає використання посилених ниток з певним інтервалом. Таке застосування дозволяє зміцнити плетіння та убезпечити виріб від розтягування. Візуально розпізнати наявність даної технології можна за характерною текстурою (найчастіше – квадратної форми).
Також деякі виробники використовують матеріали із застосуванням технології Cordura. Вона також має характерне плетіння та забезпечує відмінну зносостійкість та довговічність виробу.
Також важливим параметром, на який слід звернути увагу при виборі гермоспорядження з нейлону, є щільність нитки матеріалу. Цей параметр позначається числом з індексом "D", наприклад: 10D Nylon. Чим більше чисельне значення - тим більшу щільність (вагу) має нитка. Отже, вона матиме більшу міцність, але це також позначиться і на загальній вазі виробу.
Як вибрати гермоспорядження за типом активного туризму
Для того щоб правильно підібрати гермоспорядження під тип активного туризму, необхідно визначити яким умовам повинні відповідати герметичні елементи вашого спорядження. Якщо в пріоритеті повна гідроізоляція та зносостійкість, а при експлуатації можливі контакти з відносно гострими/кутастими предметами, то вибір слід зупинити на гермоспорядженні з ПВХ.
Якщо ж ваш тип туризму ближче до пішохідного, ніж водного напрямку, то важливими факторами для вас може бути саме вага виробу та зручність його використання. У такому випадку, зайва міцність і зносостійкість не будуть пріоритетними. При належному використанні таке спорядження спокійно прослужить не один сезон і зробить ваші мандрівки легкими та комфортними.
Поради щодо вибору гермомішків
При виборі гермомішка слід звертати увагу на два основні параметри: матеріал та об’єм. Якому матеріалу слід віддати перевагу, залежно від умов експлуатації, ми вже відповіли вище. Що стосується об’єму, то тут все залежить від ваших уподобань. Невеликі гермомішки на 2-5 л підійдуть для зберігання дрібної електроніки/повербанків та кабелів. Об'єму в 10-20 літрів вистачить, щоб упакувати значний об'єм речей, включаючи теплі пухові куртки/спальники.
Гермомішки на 20+ л, які зазвичай вже мають додатковий ремінь для перенесення, можуть позиціонуватися як незалежні сумки-баули. Їх використання чудово підійде для водних видів туризму.
Догляд за гермоспорядженням
Гермоспорядження з таких довговічних матеріалів як ПВХ не вимагає якогось спеціального і складного догляду. Звичайне своєчасне очищення від забруднень та зберігання у місцях без прямого сонячного світла допоможуть подовжити термін експлуатації вашого гермоспорядження.
А ось водонепроникне спорядження з нейлону вже потребує більш охайного використання. Матеріалу слід уникати контактів із твердими/гострими предметами. Крім очищення від забруднень і правильного зберігання, гермоспорядження з нейлону, після певного періоду експлуатації, можна буде періодично просочувати спеціальними водонепроникними просоченнями (наприклад, на основі силікону), відновлюючи та покращуючи водовідштовхувальні властивості виробу.
Висновки
Ми розібралися, що таке гермоспорядження і для чого воно потрібне, ознайомилися з основними матеріалами виготовлення та їх відмінностями, а також – з деякими технологіями виготовлення. Визначили типи туризму, в яких гермоспорядження з певного матеріалу буде найоптимальнішим.
Читайте різні статті і дивіться огляди, вивчайте нові моделі в магазинах, порівнюйте та вибирайте спорядження, що підходить саме для ваших незрівнянних і унікальних подорожей!
