Як розпалити багаття без сірників: експертні поради для туристів. Способи розведення багаття

Як розпалити багаття без сірників: експертні поради для туристів. Способи розведення багаття - Robinzon.ua

Зміст

З давніх часів багаття було символом тепла, затишку й уособленням життя. В нашому сучасному світі цінність цього явища трошки впала в очах середньостатистичного жителя міста, але потрапивши знову до царства дикої й недоторканої природи, вміння розпалити вогнище при будь-яких умовах – це дійсно важлива навичка, яка покращить ваш похід, подорож або експедицію і зробить перебування там комфортним і теплим. А які саме способи його розведення існують, та що можуть порадити досвідчені туристи – розглянемо детальніше у цій статті.

Чому важливо знати різні способи розведення багаття під час подорожей?

Вміння розвести багаття при будь-яких погодних умовах і за наявності сировини різної якості вимагатиме від вас знання не одного способу розведення, а також розуміння процесу горіння, що допоможе вчасно зрозуміти “Що саме не дозволяє вогнищу горіти?”

Саме тому ми представимо основні найпопулярніші техніки організації вогнища та спробуємо визначити для себе їх сильні та слабкі місця.

Класичні способи: Розведення багаття за допомогою сірників або запальнички

Скоріш за все, першим, що прийде вам на думку, буде спосіб розведення багаття за допомогою звичайних сірників або запальничок. І цей варіант дійсно можна вважати найпопулярнішим і легкодоступним. При вмінні правильно підбирати та розміщувати сировину для організації вогнища – цей варіант дозволить отримати необхідне вам тепло при використанні мінімальних засобів для розпалювання.

Слід відзначити, що при використанні сірників, їх слід обов’язково зберігати та переносити у герметичному пакуванні (наприклад – зіп-пакеті). Навіть при відсутності опадів вони легко зможуть увібрати в себе вологу, яка зробить розпалювання значно складнішим, або ж взагалі – неможливим.

Сірники для розведення багаттяГерметичний пакет для походу

Запальничка для туриста для комфорту в походіЩо ж стосується запальничок – то вони стійкі до вологи і при охайному використанні прослужать вам не один сезон.

При виборі запальнички для організації багаття радимо обирати моделі із так званою конструкцією “турбо”. Полум'я буде мати сконцентровану форму, що дозволяє її використовувати навіть в горизонтальному положенні, а саме розпалення стане швидшим і ефективнішим.

Способи розведення багаття в екстремальних умовах без сірників

Ми завжди радимо мати у своєму рюкзаку невеличкий герметичний пакетик з сірниками/запальничками та сухим спиртом. Цей комплект утворить свого роду “недоторканий запас”, який допоможе вам в екстремальній ситуації, коли основні методи розведення вогню, з якихось причин, не будуть поряд. Цей пакунок слід надійно запакувати та заховати в одному з відділів вашого наплічника. Якщо все буде йти за планом – то ви його взагалі навряд чи колись відкриєте.

Що ж стосується організації вогнища без сірників (або інших мінімальних засобів), тут можна згадати такі варіанти, як отримання іскри за допомогою кременю у вигляді кресала (огнива). При наявності такого інвентарю, ви будете забезпечені “іскрою”, але слід пам’ятати, що таке розведення буде значно складнішим, ніж при наявності звичайних сірників.

Також можна додати варіанти з використанням сили тертя (вкручування дерево-дерево), або використання енергії сонця у поєднанні зі склом/лінзою (яку можна зняти з наручних годинників) і якщо вам пощастить зловити фокус в необхідній точці – ви зможете отримати вогонь. На практиці останні два методи майже не використовуються в житті, але про них також слід знати.

До екстремальних варіантів розведення вогнища (при наявних проблемах із сухою сировиною для початку горіння) можна звернути увагу на підручне сміття, як то обгортки від м’ясних продуктів (які мають жировий покрив, що легко займається), так і звичайний пластик. Метод не є екологічним, тому його не треба використовувати при звичайних умовах, особливо коли ви маєте змогу підготувати розпал заздалегідь. Але будь-яка пластмаса горить добре, тому у випадку, коли рахунок йде на життя – про це варто також знати.

Інструменти для розведення вогню: Огляд сучасних засобів для розведення вогню

Розглянемо декілька прикладів інструментарію різних підтипів для розпалення вогню, які зараз представлені на ринку.

Дрова

Дрова для розпалюванняРозпал вогню дровамиГарним рішенням для успішного і швидкого розведення багаття буде наявність готових сухих дров/трісок, як у невеличкому наборі Light My Fire від TinderSticks. Тут використані спеціальні просочені смолами породи деревини, які краще будуть підтримувати горіння, ніж звичайні дрова. Для розпалювання вам знадобиться декілька таких трісок, тому одного набору вистачить не на один раз.

Досвідчені туристи доволі часто роблять подібні заготівлі самостійно і з наявних під руками матеріалів. Наприклад , у багатоденному поході, з попереднього місця ночівлі/розведення багаття, ви берете з собою у якийсь герметичний пакет залишки сухих гілок/трісок. Це значно пришвидшить та заощадить ваш час і розхідники. При відсутності досвіду – готові рішення, як Light My Fire від TinderSticks, будуть ідеальним недорогим варіантом.

Кресало

Кресало Ignition Steel Small від виробника Primus буде чудовим засобом отримання іскри для розпалювання. Воно виконане в зручному корпусі і забезпечує понад 1000 використань. Це гарне рішення, яке може стати класним і корисним подарунком будь-якому туристу.

Кресало Primus Ignition Steel Small Blue (741230) - Robinzon.ua
541 ₴
Lifesystems кресало Dual Firestarter - Robinzon.ua
1,012 ₴
Кресало WILDO Fire Flash Pro Large Сірий - Robinzon.ua
1,186 ₴
Кресало WILDO Fire Flash Pro Large Фіолетовий - Robinzon.ua
1,186 ₴
Кресала


Розпалювання вогню з кресалом

Сухе паливо

Сухе пальне (або сухий спирт) – надійний варіант для розведення багаття. Рішення SOLID FUEL від BaseCamp постачається в зручній тубі, яка надійно ізолює його від вологи та механічних пошкоджень, які можуть виникнути при транспортуванні в щільно набитому наплічнику. Розпалювання вогнища із застосування сухого пального – це перевірений десятиріччями спосіб, тому наявність хоча б декількох таблеток у вашому інвентарі не буде зайвою для будь-якої подорожі.

Газовий різак

Газовий різак – один з найзручніших засобів для розведення вогнища.

Fire Starter від Primus підійде як для розпалювання вугілля/брикетів для гриля, так і для роботи зі звичайною деревиною. Ідеальне рішення для випадків, коли ви можете взяти з собою зайву вагу (балон+насадку). Бувають і значно дешевші варіанти реалізації подібних різаків. Дивиться на ваші вимоги та обирайте своє співвідношення ціна-якість, спираючись на ваші потреби.

Типи багать: Як правильно вибрати матеріали для багаття

Для того, щоб багаття зайнялося, необхідно правильно підібрати матеріал для горіння та обрати правильне розташування матеріалу відносно один одного, забезпечивши хід кисню.

Щодо матеріалу – то для організації вогнища слід обирати сухі дерева/гілки, які стоять вертикально (особливо це працює при розпалюванні у дощову погоду). Засохлі дерева або гілки, які впали на землю, зазвичай, швидко набирають в себе вологу, тому при наявності сухих неповалених дерев, слід розглядати їх в першу чергу, а опалі – в останню (за відсутності перших). Звісно, якщо суха гілка впала нещодавно – то вона буде гарним варіантом, але завжди дивіться на стан деревини в розрізі. Якщо він вологий/зелений – розпалення буде важким і варто пошукати щось інше.

Живі зелені дерева не використовуються для багаття (!), тому перед тим, як валити дерево/гілку для таких цілей, зайвий раз переконайтеся в цьому. Давайте разом дбати про збереження рослинності дикої природи.

Щодо типів вогнища, за структурою розміщення – то, спираючись на свій досвід, можемо виділити два основних види, які використовуються найчастіше:

Курінь (шалаш)

Весь матеріал розміщується у формі шалаша, а в середині – розпал (газета / сухий спирт / тріски). Слід розміщувати деревину таким чином, щоб вона йшла від меншого до більшого. Тобто, щоб не було так, коли у вас зайнялися розпал і маленькі тріски поряд, а далі полум’я одразу стикнеться з великим полінами, які не буде в змозі розпалити. Тому подбайте про наявність матеріалу різних розмірів і додавайте за необхідності у процесі розведення. Таке вогнище буде високим і яскравим, його рекомендують використовувати у випадках, коли потрібно більше світла.

Колодязь

Деревина розміщується паралельно на кожному рівні, що утворює конструкцію схожу на невеликий колодязь. Розпал розміщується вище всередині. Таке розташування забезпечить надходження кисню і буде добре підтримувати горіння. Багаття буде довше горіти, забезпечить більшим жаром, а конструкція (при наявності товстих гілок) дозволить розміщувати казанок для приготування їжі безпосередньо на вогні (але слід це робити під пильним контролем, оскільки дрова будуть прогорати, що буде впливати на стійкість всієї конструкції!)

Безпека при розведенні багаття: Як уникнути небезпечних ситуацій

Приклад розпалу вогню Курінь і Колодязь

Опіки - один з найпоширеніших видів травмування в багатоденних походах, джерелом яких і є звичайне багаття. Але це все, зазвичай, відбувається через недотримання базових правил поводження з вогнем. То ж на що слід звертати увагу, щоб не отримати опіки?

Не залишайте багаття без нагляду!

Завжди контролюйте вогнище яке розвели, починаючи від розпалення багаття і завершуючи його гасінням. Тримайте поруч із вогнем жаростійку рукавичку та засоби для гасіння (як мінімум пляшку з водою). Неконтрольоване багаття може спричинити пожежу з жахливими для всіх наслідками.

Не торкайтеся вугілля та розпеченого металу

Якщо вам треба посунути деревину в багатті – робіть це не контактуючи з матеріалом який вже горить. Ставити/знімати казан для приготування їжі – тільки з жаростійкою рукавичкою. Прямий контакт з розпеченим металом може зробити важкі опіки за долі секунди! Особливо уважно виконуйте маніпуляції з казанком при постановці та знятті його з вогнища.

Підбирайте правильне місце для розведення

Обирайте безпечне місце (подалі від наметів та сухої трави), та за можливості – обмежуйте зону багаття, обклавши її камінням або перекопавши ґрунт поряд.

Розведення багаття під дощем

Зазвичай, цінність вогнища у дощову погоду значно вища, ніж у звичайний день, так як це можливість не тільки зігрітися та приготувати їжу, а ще й просушити певне спорядження (з цим обережно!)

Правильно розведене вогнище може існувати навіть під дощем (якщо вчасно підкидати сировину та контролювати процес). Але як розпалити таке багаття?

В першу чергу, треба мінімізувати опади в зоні розведення, тому слід обрати під це оптимальне місце, де не буде занадто лити. Але звертайте увагу, що при організації вогнища під деревами, треба дивитись за вертикальною відстанню до найближчих гілок. Нагрітий тепловий стовп підіймається значно вище ніж полум’я, яке ми бачимо (а при великих температурах деревна може займатися навіть без прямих контактів із вогнем), тому зверніть на це увагу, щоб не нашкодити природі.

Після обрання місця ви повинні знайти суху сировину. В дощових умовах – це можливо зробити знайшовши вертикальне сухе дерево. Шукати сировину на землі не радимо. В дощових умовах, при пошуку матеріалу для розпалення, ви тільки втратите свій час. Сировину слід подрібнити на тріски різних розмірів та викласти її в одну з перелічених вище конструкцій – шалаш чи колодязь. Для легшого розпалення радимо відразу використовувати сухий розпал чи інші спеціальні методи для розведення.

Сушити речі треба дуже обережно. Багато випадків, коли туристи псують своє спорядження через те, що перетримують його біля багаття. Із порад що працюють – сушіть спорядження тримаючи його в руках. Так ви точно не будете тримати його занадто близько до вогнища і зможете вчасно зупинити процес сушки.

Вогнище також можливо розвести і на снігу. Але при наявності глибокого снігу слід подбати про те, щоб вогнище не провалювалося вниз. Це можна попередити за допомогою кострової металевої сітки, яку слід натягнути між деревами, або ж розмістивши вогонь на якійсь твердій стабільній поверхні.

Розглянувши основні засоби розведення, а також особливості декількох типів багаття, ми тепер можемо безпечно і ефективно розпалювати вогнище, забезпечивши себе теплом та комфортом, навіть вдалині від цивілізації.

Ну а тепер до практики – не затягуй і перевір свої навички розведення багаття вже в цьому сезоні, підготувавши разом з нами необхідне для цього спорядження і відправившись в свою унікальну мандрівку!

Як розпалити багаття без сірників: експертні поради для туристів. Способи розведення багаття - 2 - Robinzon.ua