Трекінгові шкарпетки: сезонність, відмінності від звичайних та вибір для гірських походів
Дата створення 14.04.2025

Зміст:
- Трекінгові шкарпетки vs. звичайні: у чому різниця?
- Як обрати трекінгові шкарпетки залежно від сезону?
- Вибір трекінгових шкарпеток для походів
- Матеріал трекінгових шкарпеток
- Поради щодо догляду за трекінговими шкарпетками
В більшості видах туризму маршрут долається саме “на ногах”, і від правильності підібраного “нижнього” спорядження, напряму залежить як відстань, яку ви зможете подолати за один день, так і комфортність вашого активного відпочинку. Особливо це відчується у пішохідному та гірському туризмі. Одним з таких важливих елементів будуть туристичні шкарпетки, а які вони бувають і що підійде саме для вашої подорожі або тренування – розглянемо докладніше у цій статті.
Трекінгові шкарпетки vs. звичайні: у чому різниця?
Трекінгові шкарпетки – це, так би мовити, більш спортивний варіант шкарпеток, наявність яких дійсно буде відчутна при інтенсивних тренуваннях, а також у похідних умовах. Але чому не використати просто звичайні? Вони ж виглядають, наче, так само? Давайте розберемось.
Трекінгові шкарпетки, у порівнянні зі звичайними, мають посилену структуру, кращі терморегуляційні властивості, а правильно виконані шви – не будуть відчуватися при тривалих переходах і не сприятимуть утворенню мозолів і натирань, які несуть неабияку загрозу туристу на будь-якому маршруті. Окрім цих основних властивостей, такі шкарпетки покращують амортизацію стопи, що позитивно впливає на кровообіг і відчуття ніг при ударних навантаженнях. Вони також мають сезонність, від якої можуть додаватись допоміжні властивості, як то водонепроникність, чи посилена термозахищеність, або навпаки – полегшена структура, наприклад, для бігових тренувань чи трейлових перегонів. Трекінгові шкарпетки, разом із підібраним трекінговим взуттям, сприятимуть правильній терморегуляції стоп і зроблять будь-які подорожі, включаючи зимові, по-особливому комфортними і безпечними.
Щоб зрозуміти, наскільки трекінгові шкарпетки є більш індивідуальними і уважними до деталей, слід зазначити той факт, що більшість моделей мають орієнтацію (ліва/права), що робить їх пошив максимально підлаштованим до анатомічних особливостей конкретної ноги.
Звичайні ж шкарпетки, при інтенсивному використанні (як у походах), швидко зношуються, гірше зберігають тепло та відводять вологу, а також, зазвичай, є другою причиною появи мозолів (після неправильно підібраного або нерозношеного взуття). Їх виникнення на маршруті – це завжди проблема, особливо при багатоденних подорожах, і якщо завчасно не упередити їх появу, можна отримати поранення, яке завадить легкому продовженню маршруту, а іноді – може й бути причиною передчасного закінчення вашої пригоди. Тому обрання правильних шкарпеток для вашої подорожі – точно додасть комфорту, впевненості і безпеки на маршруті.
Як обрати трекінгові шкарпетки залежно від сезону?
Для різних сезонів, як вже було сказано, слід обирати різні типи трекінгових шкарпеток. Зазвичай, розділяють зимові, літні та демісезонні моделі.
Зимові мають ліпші теплозберігаючі властивості, а літні – навпаки, покращене тепловідведення і дихаючі властивості. Демісезонні рішення можна вважати в міру універсальними, які найкраще себе покажуть весною та восени, але при певних умовах також можуть використовуватися взимку.
Одним з критеріїв також буде висота шкарпеток, вона буває різна.
Найкоротші моделі, зазвичай, будуть хорошим варіантом для бігового або трейлового взуття. Такі шкарпетки не буде видно поверх взуття і вони підійдуть для використання в теплу пору року та у відносно цивілізованих умовах – наприклад, бігових тренуваннях в місті.
Середні за висотою моделі можна вважати більш універсальними, оскільки їх вже можна буде спокійно використовувати з більшістю трекінгового взуття.
В більш високих моделях – кращий захист щиколотки та гомілки, що буде актуально як для бігового взуття (як додатковий захист від гілок та інших перешкод), так і для трекінгових черевиків, що покращить прилягання верхньої частини взуття до ніг. Також слід зазначити, що завдяки додатковій компресії, високі моделі допоможуть тримати м’язи в тонусі і полегшать перенесення навантажень.
Високі моделі будуть особливо актуальні для високого взуття, як то альпіністські або гірськолижні черевики. Прикладом таких високих і теплих рішень будуть шкарпетки Smartwool PhD Outdoor Heavy OTC.
Вибір трекінгових шкарпеток для походів

Для походів, окрім розглянутої вище сезонності та висоти, слід, в першу чергу, обирати моделі спираючись на наявне взуття. Шкарпетки повинні прилягати по всій площі гомілки (за висотою черевик), а то й вище, щоб запобігти натиранням і дискомфорту також у верхній частині ніг. В походах ваші ноги сприймають різні навантаження, характер яких змінюється зі зміною рельєфу. Так на спусках, ваша стопа буде “з’їжджати” вниз, впираючись в носок, який і буде сприймати більше навантаження. І саме м’якість та безшовність виконання цієї зони буде грати ключову роль в забезпеченні комфорту при такому русі. При підйомі ж вгору, стопа буде прагнути зсунутись вниз, упершись в п’яту. Для вирішення цієї ситуації, так само зіграє посилення трекінгових шкарпеток у зоні п’ятки. Таким вимогам будуть відповідати більшість рішень від іменитого LOWA, як то згадана вище модель Renegade або ж ATC, чи ще більш універсальне рішення для багатьох видів зимової активності, як то All Mountain Mid Socks Warm від Ortovox.
Також слід зазначити, що при виборі похідних трекінгових шкарпеток, треба обирати моделі вашого діапазону розмірів стопи (наприклад 39-41 або 42-44). Тут нема потреби брати шкарпетки на декілька розмірів вище (як то буває при виборі трекінгового взуття). Але шкарпетки повинні сидіти на своєму місці. Найочевиднішим маркером буде розташування п’яти шкарпетки відносно вашої ступні. Тобто відокремлена зона п’ятки повинна знаходитись відповідно до п’ятки стопи, а не бути сильно вище або нижче. Шкарпетки не повинні занадто сильно вас стискати, а також бути надлишково вільними. Більшості людей цілком підходять розміри шкарпеток відповідні розмірам їх ступні. Але завжди радимо, як і з більшістю іншого спорядження, за можливості, приміряти і переконатись в правильності вашого вибору на місці.
Матеріал трекінгових шкарпеток
Для поліпшення якостей, трекінгові шкарпетки виготовляють не з одного єдиного матеріалу. Навіть якщо вказано, наприклад, “вовняні шкарпетки”, то це значить, що основу (близько 70-85%) складає саме вовна. Вона, своєю чергою, є одним з найпопулярніших матеріалів виготовлення трекінгових шкарпеток. Такі моделі добре утримують тепло і сприяють правильному термообміну, який покращить “дихаючі” властивості ваших ніг. Також вона утворює протимікробною середу, що однозначно є плюсом при активному використанні.
Робити шкарпетки повністю з одного матеріалу немає сенсу, оскільки більший вміст, зазвичай, вже не буде грати на посилення певних якостей. Так, наприклад, для зміцнення структури і отримання кращої зносостійкості, додають синтетичні матеріали, як то нейлон або поліестер. Вони також покращують властивості висихання виробів.
Додавання певних матеріалів у склад шкарпеток, а також використання спеціальної техніки шиття в перспективі нерідко стає запатентованою технологією певного виробника. Наприклад, деякі шкарпетки, за рахунок якостей своїх матеріалів (як вовна), мають підвищені антибактеріальні властивості. Середа таких шкарпеток не сприяє сильному розмноженню бактерій, що зменшує їх специфічний запах після інтенсивного використання.
Матеріали трекінгових шкарпеток сприяють їх швидшому висиханню, у порівнянні зі звичайними. Тому їх прання в похідних умовах – цілком реальна задача, і при наявності сприятливої температури, їх можна буде спокійно висушити за декілька годин.
Поради щодо догляду за трекінговими шкарпетками
Як і будь-який інший одяг, догляд за трекінговими шкарпетками починається з своєчасного і регулярного прання. Умови прання слід дивитись на бирках конкретних виробників, але для більшості шкарпеток, цілком підійдуть стандартне делікатне прання в машині або вручну.
Прати можна або зі звичайним милом, або ж використовуючи спеціальні рідкі пральні засоби для спортивних речей. Вони покращать результативність прання і точно не нашкодять структурі і властивостям використаних матеріалів, у порівнянні з неперевіреними пральними засобами.
Сушити такі шкарпетки, як і будь-які інші делікатні речі, слід не перегріваючи відкритим теплом. Сохнути вони будуть швидко, навіть без прямого контакту із джерелом тепла.
У процесі експлуатації слід приділяти особливу увагу своєчасному сушінню шкарпеток в похідних умовах. Тобто після ходового дня, розкласти їх для швидкого провітрювання/сушіння – це нормальна практика, яка забезпечить комфорт використання шкарпеток на наступний день. Слід зазначити, що для більшості недовгих походів (на 2-4 дні), слід запастися мінімум декількома парами таких шкарпеток.
Слід також звертати увагу на стан найбільш рухомих поверхонь. Виробники, зазвичай, посилюють саме ці області, але вони також мають свій ресурс. Тому варто передивлятись стан таких речей, щоб запобігти неприємним несподіванкам на маршруті.
Отже, ми познайомились із поняттям трекінгових шкарпеток, розібрали основні матеріали, види і розміри, а також дізнались про важливі деталі, які застосовуються при виготовленні і покращують комфорт та безпеку мандрівників та спортсменів.
“Тримай ноги в теплі, а голову в холоді” – каже один з відомих висловів. Тому забезпечуйте теплом ваші ноги і сміливо вирушайте назустріч новим пригодам разом із надійним спорядженням, яке підібрали разом з нами!
