Сходження на Говерлу: маршрути та корисні поради

Сходження на Говерлу: маршрути та корисні поради - Robinzon.ua

Зміст:

Чому сходження на Говерлу — це мрія багатьох туристів?


Говерла мрія багатьох туристів

Гори завжди були місцем, яке кожного року притягує до себе велику кількість туристів. Хтось тут шукає спокій і єднання з природою, хтось пізнає себе або ж знаходить відповіді на тривожні питання, а хтось – сприймає підкорення вершин і хребтів, як уособлення подолання людських перешкод, успішне сходження на які надихають, дають сил і мотивації відкривати для себе нові горизонти і рухатись далі із розумінням, що “Я це зможу!”

Сходження на найвищу точку країни – це дуже знакова подія для більшості мандрівників, і зазвичай, саме вона назавжди залишається з вами у спогадах і пов’язаних із мандрівкою історіях.

Маршрути на Говерлу: Огляд різних маршрутів для підйому (основні, середньої складності, важкі)

Схема маршрутів на Говерлу

Найвища точка нашої України – гора Говерла (2061 метр над рівнем моря) характерна тим, що задача піднятись на неї є цілком реальною для більшості людей, навіть для відносних новачків у сфері мандрівок і походів, враховуючи дітей і літніх людей. Необхідно лише обрати правильний для вас маршрут, а також провести певні підготовки, починаючи від фізичної форми і завершуючи спорядженням і підбіркою “погодного вікна”. Давайте розберемо, які існують основні маршрути сходження на Говерлу і проаналізуємо їх переваги і недоліки.

Основні маршрути

  • Зелений (НСБ “Заросляк” – г. Говерла)

Зелений маршрут на Говерлу3,8 км, ≈ 3 год.

Навчально-спортивна база “Заросляк” являє собою чудове місце для старту. На ній є комплекси відпочинку, де в сезон можна переночувати до/після сходження, орендувати якесь спорядження та докупити провізію. Також там є паркувальний майданчик, але варто правильно оцінити можливості вашого авто, оскільки гірська дорога не є асфальтованою і під силу не кожному. Один з основних варіантів – це замовити трансфер-таксі від Ворохти, яке довезе вас до місця старту вашої подорожі.

Від Заросляка йде цілих два найбільш популярних маршрути – зелений і синій (який також розглянемо нижче). Зелений маршрут проходить через Малу Говерлу (1762 м) і буде оптимальним рішенням для сходження влітку. Саме його рекомендуємо в першу чергу для початківців у сфері сходжень.Висотний маршрут на гору Говерлу (зелений)

Поза сезоном, після випадння снігу і перепадів температур, зелений маршрут вважається небезпечним і його не рекомендують до сходжень.

Загалом, НСБ Заросляк вже знаходиться на висоті 1270 м над рівнем моря, що дає значну перевагу в економії сил (у порівнянні зі стартами в інших місцях).

  • Синій (НСБ “Заросляк” – г. Говерла)

Синій маршрут на Говерлу3,2 км, ≈ 3 год.

Синій маршрут трошки коротший у порівнянні із зеленим, але має більш стрімкі набори висот, що спричиняють більші навантаження на організм, тому цей маршрут рекомендується для мандрівників з кращою фізичною підготовкою.

Також він буде цілком прийнятним для зимового сезону (при наявності спеціального спорядження та досвідченої команди), що не можна сказати про зелений.

Гарним варіантом також може бути поєднання двох маршрутів (як доволі часто і роблять).

Наприклад, підйом можна запланувати по зеленому, а спуск – по синьому. Так ви урізноманітните вашу подорож і побачити більше гарних краєвидів.

Маршрути середньої складності

  • Жовтий (Лазещина - г. Говерла)

Жовтий маршрут від Лазещина на ГоверлуЖовтий маршрут від Козьмещик на Говерлу17,2 км, ≈ 1-2 дні (або 7,5 км, 4-5 год)

До маршрутів середньої складності слід віднести більш протяжні за довжиною варіанти сходжень – це декілька жовтих маршрутів. Перший – від с. Лазещина (один з найближчих населених пунктів, від якого зручно починати свою подорож, знаходиться поряд з с. Ясіня, залізничний вокзал якого є зручним місцем для прибуття з будь-якої точки країни).

Сам жовтий маршрут простягається на 17,2 км. Для одноденного сходження – це забагато, але перші 10 км (до Козьмещика) являють собою ґрунтову дорогу, по якій можуть вільно їздити більшість повнопривідних машин, тому їх цілком можливо подолати на трансфері, зекономивши сили і час.

Основний набір висоти припадає саме на другу половину жовтого маршруту, тому радимо ділити сходження на два дні (у випадку повністю пішого подолання). У самому Козьмещику є ряд будівель, в яких, за попередньою домовленістю, можливо заночувати в комфортабельному номері, або докупити мінімальну провізію.

При оптимізації маршруту Козьмещик – г. Говерла (відкинувши пологу ділянку із ґрунтовою автомобільною дорогою, що йде від с. Лазещина) ми отримаємо піший маршрут довжиною 7,5 км, який цілком буде прийнятним для початківців (хоч і має більший кілометраж та набір висот, у порівнянні із зеленим/синім маршрутом).

Висотний маршрут від Лазещина на гору Говерлу (жовтий)Висотний маршрут від Козьмещик на гору Говерлу (жовтий)Графік висот вже буде мати такий вигляд, а до вершини вам залишиться набрати всього 1184 м, що цілком прийнятно для одного дня.

Ця ділянка подорожі вже має постійний набір висоти, який завершується стрімким набором (при з’єднанні із червоним маршрутом, що йде вздовж хребта).

Слід зазначити, що за даним маршрутом, сходження також здійснюють не тільки в основний сезон, а й взимку. Звісно, що для цього повинна бути прийнятна погода, спеціальне спорядження та команда із досвідченим інструктором. Але цей жовтий маршрут вважається одним з найбезпечніших і зручних для зимового подолання Говерли.

Туристична команда із досвідченим інструктором на маршруті до Говерли

  • Жовтий (НСБ Заросляк – о. Несамовите – г. Говерла)

Жовтий маршрут вздовж Чорногірського хребта на Говерлу13,2 км, ≈ 6-7 год, або 1-2 дні (з ночівлею)

Ще одним чудовим рішенням буде жовтий маршрут від вже розглянутого Заросляка до о. Несамовите. Цей маршрут так само займе більше часу, у порівнянні з основними, але буде чудовою можливістю побачити те саме відоме озеро та пройтись вздовж мальовничого Чорногірського хребта.

Висотний маршрут на гору Говерлу (жовтий)Біля озера буде зручно стати на ночівлю зі своїм наметом, а на наступний день – продовжити підйом вже по червоному маршруту (що йде вздовж хребта) і дістатися Говерли.

Графік набору доволі приємний, а сумарний метраж висоти не більший від попереднього маршруту, який стартує від Козьмещика.


Озеро Бребенескул

Важкі маршрути

  • Червоний (Кваси - г. Петрос - г. Говерла)

Червоний маршрут на Говерлу23,2 км, ≈ 1-2 дні (з ночівлею)

До варіантів важких маршрутів можна віднести ще довші нитки із поєднанням руху по хребту. Один з таких варіантів – це маршрут зі стартом від с. Кваси. Тропа виводить вас на хребет і веде вздовж нього. Це буде гарним варіантом при бажанні поєднати сходження на Говерлу і Петрос в одну мандрівку. Сумарний набір висот вже буде перевищувати 2000 м, тому цей варіант слід ділити на два дні з ночівлею після підйому на г. Петрос. Вздовж маршруту на перемичці Петрос-Говерла є інформаційно-туристичний центр “Високогір’я Карпат”, де чергують рятувальники та є в наявності декілька колиб придатних для ночівлі.Висотний маршрут на гору Говерлу (червоний)

Звісно, що це не єдиний варіант “важкого” маршруту. Кілометраж, варіанти виходу на хребет та кількість “диких” ночівель – все це утворює складність вашої подорожі. Тому, при наявності досвіду проходжень по основним туристичним маршрутам, – ви завжди можете компонувати їх відрізки і робити вашу мандрівку відповідно до вашого рівня підготовки. Але радимо це робити при наявності відповідного досвіду.

Поради для підготовки: Як фізично підготуватися до сходження

Фізична складова учасника сходження – один з основних факторів, який впливає на легкість та загальну безпеку. Приведемо декілька рекомендацій, які допоможуть вам у підготовці до сходження:

  • Фізичні вправи

Якщо ви ведете переважно сидячий образ життя, то при плануванні подібних сходжень ми рекомендували починати приводити себе до форми хоча б за місяць до вашої подорожі. Виконуючи по 2-3 тренування за тиждень, ви зможете зміцнити ваш організм та підготовувати його до навантажень. Більшість необхідного вам знаряддя можна знайти на звичайних загальнодоступних відкритих спортивних майданчиках. Для більш серйозних походів і сходжень у важких районах в комплексі підготовчих тренувань є обов’язковий біг, тому за можливості додавайте його до свого плану.

  • Більше ходити

Роблячи близько 8-10 тис. кроків за один день, ви зможете підготувати ваш організм, розносити взуття, в якому ви плануєте здійснювати сходження, а також виявити можливий дискомфорт і вчасно замінити спорядження, якщо воно вам не підходить.

  • Підготувати спорядження

Гарна фізична підготовка, але з неперевіреним спорядженням, може завадити легкому і комфортному походу. Тому обов’язково розносіть ваші черевики, ще в місті, використовувавши їх в повсякденному житті, хоча б протягом тижня до подорожі.

  • Не перенавантажуйтесь напередодні сходження

Плануйте своє сходження таким чином, щоб за 1-2 дні до, у вас не було якихось нестандартних навантажень на організм. Вам треба встигнути перепочити, тому якщо обираєте найдовший маршрут – розбийте його на декілька днів, і за необхідності – зробіть днювання (відпочинок в таборі) напередодні безпосереднього підйому.

Необхідне спорядження: Що взяти з собою для підйому на Говерлу

Перше, на що ми радимо звернути увагу – це трекінгове взуття. Воно повинно бути зручним і розношеним. До нього слід взяти трекінгові шкарпетки, які покращать терморегуляцію та будуть запобігати утворенню мозолів у найбільш вразливих місцях. Дуже важливим буде наявність трекінгових палиць. Окрім цих, на перший погляд, основних речей, є ще доволі багато іншого, не менш важливого спорядження. Щоб нічого не забути ми сформували список мінімально необхідного спорядження для одноденної подорожі:

  • трекінгове взуття
  • трекінгові шкарпетки
  • термобілизна
  • флісова кофта
  • штормова куртка (бажано на мембрані)
  • пуховка (дивіться за температурою в районі сходження!)
  • аптечка (бинти, пластирі, перекис водню/хлоргексидин, гігієнічна помада, сорбенти і інші особисті ліки (за необхідності))
  • НЗ (“недоторканий запас” у герметичному пакуванні – термоковдра, сухий спирт/запальничка, готівка)
  • ліхтарик +додаткові елементи живлення
  • дощовик
  • трекінгові палиці
  • рюкзачок із поясним ременем
  • фляга з водою (або краще термос з чаєм) +перекус
  • повербанк +кабель
  • документи
  • смартфон з офлайн картами та збереженими номерами рятувальників
  • SPF-крем
  • сонячні окуляри
  • кепка/шапка (+баф від вітру)

Цей список може бути розширеним, спираючись на погодні умови, кількість ходових днів та інші фактори.

Також рекомендуємо прочитати як правильно обирати спорядження для походу:

Як вибрати одяг для туризму: 5 важливих критеріїв для комфортного походу

Трекінгове взуття: Як правильно вибрати туристичне взуття в похід?

Рюкзаки для одноденних походів: компактні та легкі варіанти

Трекінгові палиці: для чого потрібні і чому вони важливі для туриста

Безпека на маршруті: Як уникнути небезпеки і правильно діяти під час сходження

Напевно найважливіше у такому активному відпочинку – це зробити його максимально безпечним, адже ніякий краєвид або підкорення певної вершини не вартує людського здоров’я і тим паче життя. Як кажуть досвідчені мандрівники: “Гори стоять і будуть стояти”, тому не варто ризикувати зайвий раз через несприятливі погодні умови, відсутність спорядження і інших факторів. Якщо є можливість перенести і підготуватись краще – то це буде найліпшим рішенням.

Тож як уникнути небезпеки? Ось деякі поради:

  • Йдіть групою однодумців

Підготовлена команда – це завжди підсилення. В гірських масивах існують складнодоступні райони, куди навіть рятувальникам буде нелегко дістатись. Тому наявність поряд людей з досвідом однозначно покращить рівень безпеки на вашому маршруті.

  • Проаналізуйте прогноз погоди

При плануванні сходження, обов’язково слідкуйте за змінами у прогнозі погоди. Зазвичай, більш-менш точні дані будуть за 3-5 днів до планової дати. З прогнозів, яким користуються багато мандрівників і спортсменів, можемо порадити windy.com. Безкоштовної версії сервісу буде цілком достатньо, щоб детально зрозуміти характер погоди на певній визначеній точці в горах.

Також радимо аналізувати “живу інформацію” з хребтів. Її можна отримати від волонтерів-рятувальників, що чергують на деяких рятувальних пунктах і діляться інформацією на своїй інстаграм-сторінці Волонтерські мандрівки.Лого застосунку Порятунок у горах

  • Зареєструйтеся у рятівників

Якщо прогноз погоди прийнятний і ви плануєте виходити на маршрут – тоді зареєструйте його у мобільному застосунку гірських рятувальників “Порятунок у горах”, який стане вам у нагоді при надзвичайній ситуації і пришвидшить надання допомоги. Додаток можна завантажити як в Play Store, так і в App Store.

  • На вершині – “до обіду”

Плануйте підйом так, щоб бути на вершині до 12:00 (до обіду). Погода в горах має властивість бути непередбачуваною і мінливою. Але досвід показує, що зміни (погіршення погодних умов), доволі часто трапляються саме після обіду. Тому враховуйте це при плануванні.

  • Завантажте офлайн мапи

Лого сайту mapyдодатки для смартфонів OsmAndВажливим для орієнтування в горах буде наявність офлайн карт, так як мобільний зв’язок в низинах не завжди спроможний завантажити необхідні дані. Тут рекомендуємо використовувати додатки для смартфонів OsmAnd або mapy.cz. Останній сервіс також має свою вебверсію. Для використання слід завантажити один з цих (або подібних) додатків та прогрузити район вашої мандрівки. Якщо ваш смартфон буде основним засобом навігації і орієнтування – тоді подбайте про наявність спеціального чохла, для запобігання проникненню вологи, а також візьміть зайвий повербанк для живлення.

  • Піднятися – половина успіху

Сходження на вершину гори – це, найчастіше, і є основною метою подолання такого роду перешкод. Але гори не слід недооцінювати, тому після успішного підйому на гору в жодному разі не варто сильно розслаблятися. Як показує досвід, багато позаштатних ситуацій та травм припадають саме на спуски (!). Тому навіть при тому, що спуск з Говерли буде менш трудомістким ніж підйом, не втрачайте концентрацію і дозвольте собі відпочивати "на повну" вже спустившись з хребта або гори.

Найкращий час для сходження на Говерлу

Найбільш комфортним буде сходження у сезон, який починається десь з травня і закінчується в жовтні. Цей проміжок обумовлений більш-менш теплою температурою, а також меншою кількістю опадів. Але на Говерлу підіймаються цілий рік, навіть взимку. Головне дивитись за погодою і підбирати відповідний одяг і спорядження. Для безпечного сходження взимку, вам, з більшою ймовірністю, знадобляться альпіністські кішки. Льодовий покрив буває дуже небезпечним, а таке спорядження допоможе вам йти безпечно. Слід зауважити, що кішки, як і будь-яке інше спорядження, варто перевірити і налаштувати до початку підйому на гору. Якщо ви стикаєтесь з ними вперше – то проконсультуйтеся у більш досвідчених туристів щодо їх використання, а також походіть хоча б 10-15 хв в них по снігу/ґрунту до виходу на маршрут. Це допоможе вам зрозуміти як з ними поводитись на реальному рельєфі.

Туристична группа на вершині Говерли

Щодо часу сходження – то тут, як вже було згадано вище, слід планувати ваш підйом таким чином, щоб бути на вершині до обіду (особливо це критично взимку, коли світловий день значно коротший). Для цього рекомендуємо виходити якомога раніше, для самих довгих маршрутів – навіть починаючи з 6 ранку. Оцінюйте свої сили реально і майте запас по часу.

Як підготуватися до сходження на Говерлу?

Підготовку для сходження можна розділити на два етапи:

  • фізична підготовка (яку ми розглянули вище в окремому розділі)
  • підготовка спорядження (якщо ви йдете в подібну подорож вперше – то радимо почитати статті по підбору конкретного спорядження або ж звернутися до консультантів у спеціалізованих туристичних магазинах).

Окрім цього, окремим етапом можна виділити пошук однодумців і формування команди для вашої подорожі. В переважній більшості випадків, команда – це підсилення. Але слід розуміти, що для важких маршрутів, наявність в команді замало підготовлених людей може спричиняти уповільнення руху групи, а також наражати на небезпеку інших учасників. Тому для складних маршрутів радимо ретельно підбирати свою команду, або ж довіритись в цьому плані досвідченим гідам при туристичних фірмах, які сформують команду та зроблять вашу подорож цікавою і безпечною.

Чому варто відвідати Говерлу і що вам потрібно знати перед сходженням

Фото на вершині ГоверлиДля людей, які прагнуть відкривати для себе нові горизонти, полюбляють активний відпочинок або ж шукають шляхи самопізнання та особистого зросту – сходження на Говерлу буде чудовим варіантом реалізації такого роду амбіцій. Говерла – це напевно те місце, де хоч раз повинен побувати кожен турист. Тому не відкладайте цю ідею в довгий ящик і плануйте свою мандрівку вже зараз!

Подорожі в горах – це завжди можливість відпочити від міської рутини, перезавантажити себе та “зарядитись” енергією природи Карпат. А її поєднання зі сходженням на найвищу точку країни – зробить вашу мандрівку по-особливому знаковою і незабутньою. Тож зберігайте наші поради, читайте статті по підбору спорядження, дивіться відеоогляди подібних подорожей та хутчіше розпочинайте підготовку до вашого безпечного та особливого сходження на вершину України - Говерлу!

Сходження на Говерлу: маршрути та корисні поради - 2 - Robinzon.ua