Мембрана в куртках: як працює і який тип краще обрати для туризму
Дата створення 04.04.2025

Зміст:
- Що таке мембрана і чому вона важлива для туристичного одягу?
- Як працює мембранна технологія: водонепроникність і дихаючі властивості
- Типи мембран
- Як вибрати мембранну куртку залежно від умов
- Догляд за мембранним одягом: поради для збереження функціональності
- Як уникнути помилок при виборі мембранної куртки
Кожен мандрівник повинен завжди бути готовим до будь-яких погодних умов і іншого роду складностей. Будь то важкий і довготривалий підйом в лісній зоні, чи то перехід вздовж вітряного хребта – турист завжди повинен залишатися в теплі і сухості, які забезпечать необхідний рівень комфорту і безпеки у вашій пригоді. Одним із рішень, що здатне це забезпечити, є мембранні технології у верхньому одязі.
Що таке мембрана і чому вона важлива для туристичного одягу?
Мембрана – це, простими словами, матеріал, який забезпечує водонепроникність ззовні, і в той самий час, дозволяють одягу “дихати”, випускаючи теплі випаровування назовні і забезпечуючи сухість внутрішніх шарів одягу, навіть при інтенсивних рухах.
Мембранні куртки – це, дійсно, важливий елемент екіпірування, який складно чимось замінити. За рахунок “дихаючих” властивостей, вам не знадобиться постійно переодягатись при зміні навантаження чи погодних умов, що зробить вашу куртку дуже універсальним і практичним рішенням не тільки в горах.
Як працює мембранна технологія: водонепроникність і дихаючі властивості
Мембранний одяг працює завдяки спеціальній структурі матеріалу, який клеїться до основи. Волокна цієї тонкої плівки поєднуються таким чином, що молекули води можуть проходити крізь матерію тільки у газоподібному стані, тобто, випаровуванні. У рідкому стані вода не зможе пройти крізь матеріал. Випаровування, за звичайних умов, працює від тіла людини. І при наявності різниці температури із навколишнім середовищем, мембрана буде працювати правильно.
Основна функція мембранного одягу – це, як вже було сказано вище, забезпечити водонепроникність ззовні, а також, в той самий час, зробити можливим “дихання” куртки і, відповідно, організму. Одночасне поєднання цих двох критеріїв і відповідає мембранним технологіям, різновиди яких ми розберемо нижче.
Типи мембран
Мембрани бувають різних типів. За структурою – це порові, непорові і комбіновані.
Порові – це мембрани із великою кількість пор в своїй структурі, крізь які вільно може проходити випаровування, але які є недостатньо великими, щоб волога у рідкому стані мала змогу потрапити всередину одягу. При достатній різниці температур (наприклад, при використанні взимку), такі мембрани можуть “дихати” краще за інші. Із нюансів – порові структури підвладні певному закупорюванню пор через бруд/піт, після тривалого використання.
Класичним прикладом порової структури є ранні рішення від Gore-Tex. Саме через еластичні властивості і наявність пор, дана технологія надала поштовх до розвитку мікропористих мембранних матеріалів.
Непорові – це мембрани, що не мають відкритих пор у своїй структурі. Вологовідведення виконується за рахунок гідрофільності матеріалу. Тобто, для початку процесу, волога повинна почати накопичуватись на внутрішній оболонці мембрани. Після цього, вона буде випаровуватись назовні через свою структуру. Такий тип не настільки чутливий до забруднень, має кращі зносостійкі якості, але у деяких випадках буде “дихати” трошки гірше за інші структури (звертайте уваги на числові характеристики, що розглянемо нижче). Прикладом непорових типів мембранних курток є рішення від Sympatex.
Комбіновані – цей тип мембран поєднує в собі особливості двох вище розглянутих типів. Вони мають в своїй структурі як звичайні пори, так і гідрофільну оболонку, і працюють разом, що покращує загальні характеристики зносостійкості і довговічності куртки. Наразі, доволі багато моделей від Gore-Tex мають саме комбіновану структуру.
Як вибрати мембранну куртку залежно від умов
Щоб правильно обрати мембранну куртку, як і при виборі багатьох інших типів спорядження, треба, в першу чергу, відштовхуватися від планових умов експлуатації. Це допоможе вам зрозуміти, які саме чисельні показники будуть відповідати вашим вимогам повною мірою.
До основних показників, на які слід звернути увагу, слід віднести параметри водостійкості і паропроникності. Зазвичай, їх розглядають в парі, оскільки відмінна водостійкість із замалою паропроникністю може бути свого роду аналогом поліетиленового дощовика, де відсутність випаровування крізь структуру, робить його неприйнятним при довгих активних навантаженнях.
Параметр водостійкості вимірюється через висоту водяного стовпа (в мм) на одиницю площі. Чим більший цей показник – тим більшими водостійкими якостями володіє дана модель. Тобто якщо десь вказано “мембрана 5000” – то ці цифри вказують саме на показник водостійкості в мм на певну площину.
Найбільш універсальним рішенням, що підійде як для більшості сходжень/походів, так і для використання в більш міських умовах, але “з запасом” на штормові умови, можна вважати варіанти із показником 10000+ мм. Такі моделі здатні витримувати значні опади впродовж тривалого часу і забезпечують високий рівень комфорту.
Куртки із показниками нижче (+-5000 мм) – зможуть захистити вас від опадів/вологи при короткочасних дощах, туманах і снігопадах. Якщо ви шукаєте легке рішення для використання переважно у цивілізованих умовах – тоді, дійсно, можна розглядати цей більш бюджетний сегмент.
Для екстремальних експедиційних умов, коли вам знадобляться найвитриваліші рішення, варто розглядати сегмент із показниками 20000+ мм. В умовах підвищеної вологості, а також у високих горах – це буде найкращим рішенням, зданим протистояти дійсно важким погодним умовам.
Паропроникність – це показник, за допомогою якого ми зможемо зрозуміти, наскільки “дихаючим” є матеріал. Вимірюється або по шкалі г/м²/24год (вага пари, що зможе випаруватись крізь 1 м² матерії впродовж 24 годин), або ж за більш узагальненим параметром RET (Resistance of Evaporation of a Textile, тобто, показник спротиву випаровуванню крізь матерію).
За шкалою RET, показник 0 – це еквівалент значення дихаючої шкіри, а 30 (максимальний показник) – це максимально недихаючий варіант на кшталт поліетилену.
Тут радимо звертати увагу на середній “дихаючий” сегмент із показниками RET 6-13 (або 10000-2000 у вимірах г/м²/24год), чого буде достатньо для середньої інтенсивності і непоганої універсальності.
Також варто відзначити, що в деяких моделях для збільшення паропроникності існують спеціальні блискавки (під пахвами), які варто відкривати при інтенсивних навантаженнях і які допоможуть відвести вологу більш ефективно.
Також важливим параметром, при виборі мембранної куртки, буде кількість шарів матеріалу виготовлення. Вони бувають:
- 2L – найпростіший варіант, який складається з 2-х шарів: основного матеріалу і мембранної плівки;
- 2.5L – так зване 2.5-шарове виконання. Тут так само є мембранна плівка, основний матеріал, але з внутрішньої сторони куртки наноситься спеціальне захисне напилення (або друк), яке покращує зносостійкі властивості куртки;
- 3L – це найбільш зносостійкий варіант виконання, який має 3 повноцінних шари. 3-м шаром виступає вбудована підкладка, яка покращує як зносостійкі якості куртки, так і тактильні, в зоні її прилягання до шкіри. Варіант найбільш витривалий до різних умов, але важить, зазвичай, більше.
Розібравшись з основними параметрами, ви тепер легше зможете визначити необхідну вам модель, будь то рішення від дощу або снігу, де в залежності від їх інтенсивності, ви будете обирати середній-високий сегмент водостійкості і паропроникності, або ж варіант для легких бігових тренувань без наплічника, якому вистачить значно менших показників по паропроникненню/водостійкості, ніж похідним варіантам.
Догляд за мембранним одягом: поради для збереження функціональності
Мембранний одяг прослужить вам не один сезон, якщо за ним правильно доглядати. З основних моментів – варто зазначити, що багато виробників просочують мембрану спеціальними засобами, які роблять виріб ще більш водостійким. Такі моделі позначаються абревіатурою DWR (Durable Water Repellent). З часом, у процесі використання, це напилення руйнується, і щоб відновити його, варто після прання використати спеціальні відновлювальні спреї, які є у продажі.
Прати мембранні куртки слід згідно з рекомендаціями виробників, які вказані на внутрішніх бирках. Зазвичай, це ручне делікатне прання за температури не більше 40 °C. Якщо ж виробник дозволяє машинне прання, то це буде також виключно у делікатному режимі, з невеликою температурою і малими показниками обертів на відтискання (або взагалі без нього). Слід зазначити, що для прання мембранного одягу, рекомендують використовувати спеціальні миючі засоби без активних речовин (наприклад, засіб для прання мембранного одягу BaseCamp Membrane Wash), які не зруйнують водонепроникний шар і подовжать терміни використання вашого спорядження.
Як уникнути помилок при виборі мембранної куртки
Щоб уникнути помилок при виборі мембранної куртки слід, перш за все, правильно визначити умови експлуатації, в яких ви плануєте її використовувати. Залежно від суворості умов, ви зможете обрати найбільш відповідний варіант за кількістю шарів основного матеріалу, а знаючи розшифровку показників водостійкості та паропроникності, ви зможете обрати оптимальну мембранну куртку саме для ваших умов.
Щоб точно уникнути будь-яких помилок при такому важливому виборі, ми радимо завжди дивитись моделі наживо в спортивних магазинах (або у поштових відділеннях) і приміряти їх разом з вашим похідним спорядженням (як то наплічник чи каска, яка повинна відчуватись комфортно при використанні капюшона). Поради від консультантів зможуть допомогти вам підібрати саме ваш варіант, не витрачаючи на це занадто багато вашого особистого часу. Тож читайте про нові технології, порівнюйте різноманітні моделі різних виробників і робіть ваші подорожі ще більш комфортними, сухими і безпечними!
