Трекінгові палиці: для чого потрібні і чому вони важливі для туриста

Трекінгові палиці: для чого потрібні і чому вони важливі для туриста - Robinzon.ua

Трекінгові палиці: для чого потрібні і чому вони важливі для туриста

Зміст

Що таке трекінгові палиці і як вони працюють?

Доволі часто в подорожах, при подоланні маршруту, мандрівникам будь-якого рівня потрібна різного роду підтримка. Спроможність стояти впевнено на будь-якому камінні, слизькому рельєфі, а також можливість перенесення частини навантаження зі своїх ніг, суглобів і спини - це неабияка допомога, яка зробить ваше подолання маршруту легшим, а саму подорож значно безпечною. Саме цю задачу вирішують трекінгові палиці.

Трекінгові (або туристичні) палиці - це один з обов’язкових аксесуарів для довгих піших переходів для будь-якої пори року. Взимку трекінгові палиці із правильно підібраними кільцями забезпечать вам впевнену опору на глибокому снігу, не занурюючись далеко вниз. Для теплої пори року кільця змінюються на менш габаритні (або зовсім знімаються), що забезпечить легке проходження крізь зарості та меншу вагу. Тобто трекінгові палиці - це доволі універсальний аксесуар, який стане у пригоді при піших, гірських, а іноді - навіть у лижних подорожах.

Трекінгові палиці переносять частину навантаження і полегшують подальший рух за допомогою точок контакту. З одного боку - це рукоятки та темляки, а з іншого - наконечники, які безпосередньо і контактують з рельєфом.

Переваги використання трекінгових палиць

Трекінгові палиці не займають багато місця, а завдяки мобільній конструкції - можуть легко і швидко прийняти компактні форми й бути причепленими, наприклад, збоку рюкзака.

До основних переваг, які одразу можна виділити, слід віднести:

  • розвантаження ступней/ніг, суглобів і спини, при пересуванні на рельєфі (особливо відчувається на підйомах);
  • покращення стабільності руху (що допоможе насолоджуватись навколишньою красою, навіть на непростих ділянках маршруту);
  • можливість взяти палки “на самострахування” (це дозволить долати вам перешкоди на дуже крутих схилах, траверсах, а також допоможе загальмувати і зупинитись, у випадку зриву на льодово-кам’янистих схилах).

До недоліків можна віднести тільки більшу загальну вагу спорядження. Але для довгих переходів, безпека і комфортність руху займають, зазвичай, більш важливе місце, ніж економія зайвих 600 г ваги, тому недоліки по її збільшенню нівелюються за рахунок великої кількості переваг.

Коли використовувати трекінгові палиці?

Трекінгові палиці найкраще себе покажуть у пішохідному туризмі. Якщо ви плануєте подорож із проходженням крізь дикі стежки, круто змінним рельєфом, траверсами, і з не однією ночівлею - то трекінгові палиці для вас будуть знаходитись в категорії обов’язкового спорядження. Але навіть при сходженнях без ночівель, трекінгові палиці значно допоможуть у подоланні маршруту, зменшивши загальне навантаження на організм, що також пришвидшить ваше відновлення після ходового дня і збереже ваші сили.

Наявність трекінгових палиць значно полегшить пересування з рюкзаком (особливо - важким), на підйомах/спусках, а також траверсах схилів.

Історія трекінгових палиць бере свій початок від альпенштоків - масивних палок зі спеціально загостреним наконечником. Трекінгові палиці - це, так би мовити, сучасна і більш полегшена їх версія. Техніка ходіння з альпенштоком також прийнятна і для трекінгових палиць. На ілюстрації нижче можна її побачити. Для варіантів б і в, при використанні трекінгових палиць, треба зіставити палиці паралельно одна одній і тримати їх руками, як показано на ілюстрації (мовби це один масивний предмет). Використання такої техніки допоможе впевнено долати круті траверси, спуски та буде вашою страховкою, яка допоможе вам пригальмувати/зупинитись у випадках втрати стабільного контакту з поверхнею.

Самостраховка за допомогою альпенштока

Як правильно вибрати і використовувати трекінгові палиці?

Трекінгові палиці слід обирати спираючись на декілька параметрів. Один з них - це зріст. Для високих людей можуть не підійти бюджетні “універсальні” рішення. Навіть при наявності змінної висоти, мандрівнику може не вистачити висоти, щоб почувати себе комфортно. Відсутність запасу по висоті буде помітна при використанні трекінгових палиць на снігу, або іншому пухкому рельєфі, оскільки палиця, навіть за наявності широкого кільця, все одно може спокійно зануритись на якісь 10-20 см, до моменту, коли вона зможе тримати розподілене на неї навантаження. Відсутність запасу по висоті також буде помітна при використанні палиць “на самострахуванні” по прикладу альпенштока, розглянутого вище. Тут, зазвичай, вам знадобиться максимальна довжина, і занадто короткі моделі будуть не найкращим варіантом, в такому випадку.

Стандартна робоча висота палиць - це коли при вертикальному розміщенні трекінгових палиць в ходовому положенні (із руками на рукоятках), ваш ліктьовий суглоб утворює кут близько 90 градусів. Для налаштування палиць “під сніг” - варто збільшити довжину палиць ще на 15-20 см.

Правильне положення трекінгових палиць

Вам також треба буде визначитись з варіантом конструкції, який вам найбільше підійде. Вони бувають телескопічні (трубки складаються одна в одну, що дозволяє регулювати висоту з високою точністю і великому діапазоні), і секційні (зигзагоподібні), які при складеному стані можуть займати менші габарити ввишки, мати меншу вагу, але бути або ж з повністю фіксованою висотою, або ж мати зовсім мінімальні можливості регулювання висоти.

Телескопічна та зигзагоподібна модель палиць для треккінгу

Рукоять трекінгових палець з широкою стрічкою

Важливим моментом, на який слід звернути увагу, є темляки (стрічки, що причеплені до рукоятки). Насправді це дуже важлива складова для комфортних подорожей. При виборі палиць для частого користування слід обирати варіанти з широкою стрічкою і змінною її довжиною. Широка стрічка допоможе правильно розподілити навантаження, яке мандрівник буде передавати палицям, а також позбавить від загрози натирання.


Можливість регулювати довжину темляка буде у пригоді при використанні в холодну пору року. Наявність теплих рукавичок може потребувати зміни її довжини, задля комфортного і не занадто щільного прилягання.

Слід також зазначити, що для правильного розподілення ваги, треба вірно розміщувати темляк рукоятки, щоб основне навантаження передавалось саме через нього.

Правильне положення темляка

Якщо ви плануєте обирати варіант “не на один сезон” - то слід звертати увагу на середній-дорогий сегмент, який буде перекривати вищі потреби у міцності палиць і її окремих компонентів (нерідко, місця з’єднань довжин палиць являють собою найслабкіші місця, які й вийдуть з ладу в першу чергу, при перевантаженні).

Телескопічні палиці Black Diamond

Прикладом такої моделі буде палиці Trail Back від Black Diamond. Модель має телескопічну конструкцію, що робить її універсальним рішенням, а також зручні темляки і надійні наконечники. До речі, перевагою іменитих брендів, буде також, ремонтопридатність окремих елементів палиць, за рахунок наявних ремкомплектів, по прикладу наконечників, які, при інтенсивному використанні, можуть зношуватись.

Наприклад, наконечники Flex Tech Tips, так само від Black Diamond, які дозволять повністю замінити зношені наконечники, зробивши ваші палиці знову придатними ще на багато подальших сезонів.

Наконечники Flex Tech Tips


Ще слід зазначити, що деякі моделі пропонують певні додаткові функції, наприклад, Anti-shock System. Наявність такої системи дозволить зменшити навантаження на суглоби рук, за рахунок спеціальної амортизаційної пружини всередині. Але також слід наголосити, що дана система не завжди зручна при підйомах, а також на нестабільних поверхнях, коли через допоміжну амортизацію, ви можете неточно відчувати стан поверхні, що може бути небезпечним. Але для цього, зазвичай, в таких системах, є можливість її ручного блокування.

Технологія Anti-shock палиці для скандинавської ходьби

Чи потрібні трекінгові палиці для кожного туриста?

Трекінгові палиці - важливий аксесуар, який точно слід мати більшості туристів, що займаються пішохідним, гірським, лижним видами туризму. Вони стануть у пригоді, починаючи від першочергового, - розвантаження мандрівника при подоланні будь-якого рельєфу, забезпечення надійного способу самострахування, до таких деталей, як елемент, що здатний замінити собою декілька кілочків (при встановленні намету) або ж взагалі відіграти роль опорної конструкції в наметах шатрового типу.

Навіть для недовготривалих подорожей, як одноденні сходження, трекінгові палиці будуть дуже актуальні. Особливо, якщо ви ходите соло-маршрути, де не варто зайвий раз ризикувати відсутністю самостраховки на незнайомому рельєфі.

Висновки

Ознайомившись з основними особливостями такого важливого туристичного спорядження, як трекінгові палиці, ви тепер можете визначити наскільки важливим буде його наявність саме у вашій подорожі. Знаючи певні особливості, ви тепер легко зможете знайти трекінгові палиці, які зроблять вашу мандрівку комфортною і безпечною.

Оглядайте різні рішення від різних виробників в магазинах і на спеціальних виставках, порівнюйте різні конструкції та скоріш вирушайте в подорож, оскільки немає кращого часу, ніж зараз!

Трекінгові палиці: для чого потрібні і чому вони важливі для туриста - 2 - Robinzon.ua