Догляд за рюкзаком: поради щодо чищення та зберігання
02.09.2024
Дізнайтеся, як правильно чистити та зберігати рюкзак. Корисні поради щодо догляду за рюкзаком, щоб він служив вам довго і залишався у відмінному стані.
Зміст:
- Вступ
- Основні матеріали рюкзаків та їх особливості
- Чищення рюкзака
- Догляд за деталями
- Сушіння та зберігання рюкзака
- Усунення неприємних запахів
- Ремонт рюкзака в домашніх умовах
- Висновок
- FAQ: Найчастіші запитання
Вступ
Рюкзак - важливий незамінний компонент екіпіровки для подорожей, від якого залежить комфортність та автономність вашого шляху. Для того, щоб рюкзак не підвів Вас на складному маршруті, слід доглядати і проводити своєчасний огляд до початку самої подорожі. Це допоможе зберігати його повну функціональність і довговічність протягом багатьох років подальшої експлуатації.
Відсутність мінімального та своєчасного догляду за рюкзаком може додати значних складнощів на маршруті, викликаних, наприклад, зносом матеріалів, поломкою фурнітури та подальшим погіршенням рівня комфорту при його носінні.
У цій статті ми розглянемо матеріали виготовлення рюкзаків, визначимо їх особливості та важливі моменти, на які слід звертати увагу для забезпечення максимальної функціональності протягом багатьох років.
Основні матеріали рюкзаків та їх особливості
Для правильного догляду слід насамперед звернути увагу на матеріал виготовлення конкретного рюкзака. Найбільш поширеними стали тканинні синтетичні моделі. Нижче розглянемо основні матеріали, з яких виготовляють рюкзаки, та позначимо основні їх особливості.
-
Тканинні рюкзаки - найбільш поширені та невибагливі у догляді. Мають хороші показники міцності та легкості. Найчастіше виготовляються з таких популярних матеріалів, як нейлон та поліестер.
Це дає можливість проявляти хорошу стійкість рюкзака до вологи і забезпечити простоту в чищенні (для цих цілей підійде звичайний мильний розчин і щіточка).
Можливі пошкодження таких рюкзаків також мають хорошу ремонтопридатність і часто можуть бути виправлені навіть у похідних умовах.
-
Шкіряні рюкзаки - частіше зустрічаються в міських моделях, ніж туристичних. Мають такі переваги, як довговічність, зносостійкість і стильний зовнішній вигляд, але вимагають більш ретельного догляду і можуть мати порівняно більшу вагу.
До особливостей догляду за шкіряною поверхнею слід віднести використання спеціалізованих засобів (просочень), які відповідають за підтримання м'якості та еластичності матеріалу.
-
Комбіновані рюкзаки - поєднують різні матеріали, що дозволяє досягти оптимальних характеристик рюкзака: стійкість до зношування, вологостійкість та комфорт при носінні.
До особливостей догляду за комбінованими рюкзаками слід віднести відповідний комбінований підхід до чищення та догляду, тобто при необхідності – приділення належної уваги кожному типу матеріалу.
Чищення рюкзака
Чищення рюкзака можна розділити на наступні етапи:
- підготовка до чищення;
- ручне чищення;
- прання (ручне та/або машинне);
- сушіння.
Чищення рюкзака слід починати з етапу певної підготовки. Так як, зазвичай, в процесі активного використання, рюкзаки проходять повне прання досить рідко, перед його початком слід провести повне розвантаження рюкзака (видалити всі знімні предмети та аксесуари). Також обов'язково слід перевірити всі кишені та відділення рюкзака на наявність дрібних предметів. Для цього рекомендується вивернути рюкзак навиворіт і витрусити можливе дрібне сміття (при необхідності можна навіть скористатися пилососом).
Після цього можна приступити до огляду рюкзака на наявність плям, забруднень та пошкоджень, щоб зробити подальше чищення максимально ефективним, звернувши особливу увагу на проблемні місця.
Далі ми можемо переходити до процесу безпосереднього ручного чищення. Для цього рекомендуємо використовувати м'яку щітку та губки, які дозволять ефективно видалити пил та бруд з поверхні рюкзака. Виконувати прання та очищення слід з використанням миючого розчину (це може бути м'яке мило або спеціалізовані засоби для чищення подібних тканин). Не слід застосовувати різні відбілювачі та занадто сильні миючі (якщо є побоювання - обробіть невеликий зразок тканини в непомітному місці, щоб зрозуміти, якою буде реакція і чи не зашкодить таке чищення рюкзаку).
Чистити слід створюючи кругові рухи щіткою/губкою, а також приділяючи особливу увагу забрудненим ділянкам.
Після того, як Ви обробили рюкзак мильним розчином і провели чистку, рюкзак слід промити, щоб видалити миючий засіб з поверхні. Щоб не пошкодити матеріали при ополіскуванні, слід кілька разів поміняти воду, а саме промивання робити без піддавання матеріалів рюкзака сильним навантаженням і розтягуванням.
Другим методом проведення процесу прання є використання машинного прання. Тут слід звернути увагу на бирки виробника, що розміщені на рюкзаку, на яких часто вказують спосіб і умови прання. Якщо ж бирка відсутня, ми рекомендуємо в першу чергу користуватися більш лояльним ручним пранням. У випадку, коли виробник допускає використання пральної машини, слід звернути увагу на такі моменти:
- Під час підготовки рюкзака до прання обов'язково видаліть жорсткі частини (каркас, якщо він знімний), а також скористайтеся спеціальним мішком для чищення, щоб машинне прання не подряпало/пошкодило лямки та інші незнімні частини. З “народних рішень” такий мішок можна замінити наявною непотрібною наволочкою (слід пам'ятати, що можливе перенесення кольору між виробами, якщо рюкзак проходить таку чистку вперше). Також рішенням, у разі відсутності такого мішка, може бути повне вивертання рюкзака навиворіт (так усі пластикові частини будуть захищені від металевого барабана пральної машини).
- Слід вибирати делікатний режим прання і використовувати для цього максимально м'який порошок або гель.
- Сушіння слід проводити уникаючи високих температур і прямих сонячних променів. Для цього можна підвісити рюкзак у приміщенні, що добре провітрюється. Сушіння буде не таким швидким, як на сонці, але забезпечить максимально безболісний процес сушіння і не нашкодить матеріалам рюкзака.
До спеціальних методів чищення можна віднести використання пасти із соди та води, яка при нанесенні та обробці особливо забруднених ділянок може покращити результат у проблемних місцях. Також завжди слід пам'ятати про ефективність використання щіток, які при належній обробці, можуть сильно покращити процес чищення та видалити бруд із важкодоступних місць.
Догляд за деталями
Окрему увагу слід придіти належному догляду за деталями, які забезпечують зручність використання та функціональність рюкзака. До таких деталей належать:
-
Блискавки та застібки. Вимагають регулярного чищення та своєчасного змащування для запобігання заїданню. Одним з найпростіших рішень є обробка блискавок парафіном або силіконовим мастилом. При обробці парафіном – достатньо взяти звичайну парафінову свічку та провести нею по блискавці кілька разів, після чого застебнути та розстебнути блискавку. При обробці силіконом - достатньо розпиляти його на бігунок і перші ланки і потім кілька разів пройтися бігунком вгору-вниз. У разі нерівномірного розподілу додати силікон на змійку в малооброблених зонах.
Слід також розуміти, що у разі значного забруднення блискавки піском або брудом, перед нанесенням змащувальних матеріалів, варто провести ретельне очищення за допомогою, наприклад, старої зубної щітки. Вона здатна легко видалити забруднення з механізму і зробити подальшу обробку змащувальними матеріалами максимально ефективною.
-
Пряжки та карабіни є важливою частиною рюкзаків, що забезпечує функціональність та комфорт використання.
При догляді слід обов'язково перевірити пряжки (фастекси) і карабіни на наявність будь-яких пошкоджень і забруднень. Їх чистку слід проводити при використанні щіток та/або м'яких ганчірок.
У разі наявності видимого зношування або значного пошкодження деталі, її слід замінити. Такі деталі, зазвичай, можна спокійно купити для заміни. Особливу увагу рекомендуємо приділити поясному фастексу. Його функціональність грає найважливішу роль у комфортному розподілі ваги рюкзака. Зламаний поясний фастекс не дозволить Вам переміщатися на далекі відстані з великою вагою, тому для важливих походів часто беруть запасний поясний фастекс, який зможе виручити мандрівника у разі непередбаченої поломки та допоможе продовжити подальше подолання маршруту.
-
Лямки та ремені. Відповідають за правильний розподіл ваги рюкзака на плечі мандрівника. Під час чищення слід перевіряти їх стан на наявність зносу, пошкоджень та розривів. Догляд слід проводити м'якими засобами для чищення і уникати сильного тертя при їх чистці.
Після певного періоду експлуатації, цілком можливе виявлення слабких місць, що вимагають посилення. Це може бути, наприклад, місце зшиття лямки з основним матеріалом рюкзака. У такому разі іноді доводиться прошивати місце стику додатковим посиленим швом. Сильно зношені лямки слід своєчасно виявити і також поміняти, але зазвичай, проблеми виникають саме в місцях їх зшивання/кріплення.
Сушіння та зберігання рюкзака
Сушіння
Окрему увагу слід приділити процесу сушіння та зберігання рюкзака. Для правильного сушіння слід уникати прямих сонячних променів та використання різних нагрівальних приладів. Найбільш оптимальним та безпечним рішенням для висихання рюкзака буде використання природного повітрообміну. Таке сушіння триватиме довше, але точно не завдасть шкоди виробу.
Важливо дочекатись повного висихання рюкзака перед його довгостроковим зберіганням. Це дозволить уникнути подальшої появи цвілі та неприємних запахів.
Зберігання
Зберігати рюкзак слід у сухому та прохолодному місці. Для його захисту від пилу та інших можливих забруднень іноді слід вдатися до використання чохлів або мішків, у яких ваш рюкзак буде захищений від такого впливу.
Якщо Ви використовуєте рюкзак досить рідко, а його функціональність має бути забезпечена у будь-який момент часу, тоді ми рекомендуємо проводити періодичну перевірку стану рюкзака в місці його зберігання, яка може полягати у візуальному огляді на наявність плісняви, різноманітних пошкоджень та запахів. Це забезпечить готовність рюкзака до використання у будь-який час.
Спеціальні умови
Рекомендуємо звернути особливу увагу на зберігання шкіряних наплічників. Умови їх зберігання повинні виключати пересихання та розтріскування основного матеріалу - шкіри.
Для звичайних тканинних варіантів слід виділити таку небезпеку, як моль та комахи. Для цього, у разі подібної загрози, у місці зберігання слід використовувати спеціальні засоби (це можуть бути різноманітні пастки для їх уловлювання, а також спеціальні гелі).
Усунення неприємних запахів
Однією із проблем, з якими можуть зіткнутися власники рюкзаків, є поява неприємних запахів. Для боротьби з ними та їх подальшого усунення слід розглянути основні причини їх появи.
Причини появи запахів
Причиною появи запахів найчастіше бувають залишки їжі, піт, волога та інші подібні фактори, що якимось чином контактують з матеріалом рюкзака.
Також причиною запахів можуть бути наслідки неправильного зберігання рюкзака та відсутність належного сушіння після його прання (про що вже писали раніше).
Методи усунення запахів
Після усунення фактора, який викликав появу неприємного запаху, для якнайшвидшого видалення його залишків можна звернутися до одного з наступних методів:
-
Використання соди та оцту. Багатьом відомо, що ці засоби є досить універсальним рішенням дезінфекції і можуть допомогти нейтралізувати неприємний запах.
Соду рекомендується використовувати або у відкритій коробочці, що знаходиться всередині виробу при зберіганні (цього може бути достатньо в легких випадках забруднення), так і її посипанням тонким шаром на поверхню виробу (для більш складних випадків) та подальшим очищенням/промиванням виробу (після мінімум 15 хвилин реакції соди з виробом).
Оцет розведений з водою може також допомогти усунути наявні запахи поту. Але після промивання таким розчином потрібно буде ретельно прополоскати виріб, щоб на ньому не залишилося запаху самого оцту. Для замочування рекомендується застосовувати оцет у співвідношенні 1 ст. ложка оцту на 1 л води. Якщо Ви плануєте просто протерти проблемні місця і не плануєте замочувати виріб повністю, то співвідношення вже може бути 1:5 (слід особливо акуратно проводити обробку у випадку, якщо Ваш виріб світлих відтінків).
-
Використання спеціальних дезодорантів для рюкзаків. Простішим та зручнішим методом буде застосування спеціальних дезодорантів для спорядження. Прикладом цього є спрей-дезодорант для речей Grangers Odour Eliminator.
Ця модель розроблена спеціально для усунення неприємних запахів з одягу, взуття та іншого спорядження, включаючи рюкзаки. Його можна використовувати у випадках, коли немає можливості випрати речі або якщо вони зовсім не підлягають пранню. Розпилюється безпосередньо на виріб і є сумісним з усіма водозахисними засобами даного виробника.
- Провітрювання рюкзака на відкритому повітрі. Найбільш доступним рішенням при належному догляді буде регулярне та тривале провітрювання рюкзака. Тому не нехтуйте можливістю "вигуляти" ваше спорядження на свіжому повітрі. У разі довгострокового зберігання - не забувайте іноді виносити спорядження для легкого провітрювання.
Профілактика неприємних запахів
Для запобігання появі неприємних запахів слід вдаватися до регулярного чищення та сушіння рюкзака після кожного його використання (походу/подорожі). Це стандартна практика догляду за спорядженням, тому не слід нехтувати чищенням/сушінням відразу після закінчення активного користування. Зберігати рюкзак слід у сухих та провітрюваних місцях.
Ремонт рюкзака в домашніх умовах
Будь-якому мандрівникові вкрай бажано володіти різними навичками ремонту та усунення несправностей спорядження. Це може стати в нагоді у вирішенні проблем у віддалених від цивілізації районах. Тому нижче ми розглянемо основні моменти, на які слід звернути Вашу увагу для самостійного проведення ремонту в домашніх умовах.
Зашиття дрібних пошкоджень
Для усунення легких пошкоджень одним із важливих факторів буде використання міцних ниток та відповідних голок. Такий мінімальний набір допоможе провести ремонт невеликих розривів і пошкоджень.
Слід розуміти, що існують різні техніки шиття, а у разі похідного ремонту, у Вас не буде можливості скористатися швейною машинкою. Нижче розглянемо схеми основних видів швів, які можна повторити для відновлення проблемної зони або зміцнення наявного шва.
Для того, щоб Ваш шов не розходився, в його кінці слід передбачити невеликий запас по довжині нитки. З його допомогою Ви зможете нав'язати вузлик, який закріпить і не дозволить розходитися шву. Далі залишиться лише обрізати надлишок нитки, щоб уникнути подальших чіплянь та можливих пошкоджень шва.
Звичайно, у разі наявності швейної машини, їй можна обробити шви набагато швидше. При ремонті в домашніх умовах це буде оптимальним рішенням. Але не всі зони рюкзака можуть бути прошиті таким методом, тому дуже важливо розуміти принцип створення основних швів, знання яких допоможуть Вам відновити функціональність рюкзака у складних умовах.
Також можемо рекомендувати сміливо звертатися за наочними прикладами створення шва, що Вас цікавить, безпосередньо до відеопосібників із зашивки, які знаходяться у відкритому доступі на таких платформах, як Ютуб. Наочна демонстрація допоможе повторити шов точно і не припуститися помилок при його створенні.
Заміна деталей
У разі наявності значних пошкоджень варто розглянути варіанти повної заміни зношених блискавок, пряжок та карабінів. Щоб не втратити надійність після подібної заміни, слід проводити підбір якісних деталей і використовувати спеціальні інструменти для їх заміни.
Рекомендуємо для цього пошукати інформацію про конкретний процес заміни певних деталей в інтернеті, щоб зрозуміти, наскільки це реально зробити без допомоги спеціалістів. Якщо завдання Вам під силу - тоді зверніть особливу увагу на вибір компонентів під заміну в спеціалізованому магазині. Шукайте тільки міцні та перевірені рішення, оскільки деталі похідного рюзака зазнають більших зусиль, ніж звичайні міські рішення.
Використання латок та клеїв
Якщо пошкоджену ділянку доцільно повністю перекрити, тоді варто розглянути використання, наприклад, спеціальних латок з заздалегідь нанесеним термоклеєм (закріплюється за допомогою нагрівання праскою). Але для більш надійного її закріплення рекомендуємо все ж таки в обов'язковому порядку прошивати її по периметру.
Для великих пошкоджень важливо підібрати латку ідентичного матеріалу. З необхідних для такого ремонту інструментів нам знадобляться: нитка, голка, латка та праска (у разі термолатки).
Якщо ремонт шва може вирішитися проклеюванням проблемної зони, тоді для цього варто підібрати спеціальний клей для текстилю за прикладом Prym 968008. Спеціалізований клей такого плану зможе зробити проклеювання непомітним (не має своєрідного кольору) і навіть дозволить прати виріб за лояльних температур. Однак для відповідальних місць ми все ж таки рекомендуємо прошивати проблемні місця ниткою.
Висновок
Ми розглянули основні причини виникнення забруднень та інших проявів використання рюкзака, а також окреслили методи боротьби з цими факторами для підтримки працездатності Вашого рюкзака протягом довгих років. З'ясували значну важливість правильних умов зберігання рюкзака, які допоможуть зберегти його повну функціональність та свіжий вигляд.
Не відкладайте ці рекомендації в довгу скриньку, застосовуйте отримані знання на практиці і почніть правильно дбати про свій рюкзак вже сьогодні!
FAQ: Найчастіші запитання
1. Як часто потрібно чистити рюкзак?
Рюкзак необхідно чистити регулярно. Рекомендується робити це після кожного активного використання. Так ви зможете забезпечити його функціональність та свіжий вигляд на багато років уперед.
2. Які засоби слід використовувати для захисту рюкзака від вологи?
Для захисту рюкзака від вологи в похідних умовах слід застосовувати спеціальні накидки (рейнкавери), використовувати гермомішки для важливих речей, а також своєчасно обробляти зношені ділянки водовідштовхуючими спреями.
Для захисту рюкзака від вологи під час його зберігання слід обов'язково просушити рюкзак повністю (після його чищення) і розміщувати його для зберігання в сухому місці, яке добре провітрюється.
3. Як зберігати рюкзак у міжсезоння?
Для довгострокового зберігання, окрім вже озвучених сухих і провітрюваних умов, слід додати наявність захисту від молі та інших комах. Також рекомендується проводити періодичне додаткове провітрювання та огляд, який допоможе зберегти Ваш рюкзак у готовому для будь-якого випробування вигляді.
4. Чи можна використовувати відбілювачі чи агресивні миючі засоби для чищеннярюкзака?
Для чищення рюкзака рекомендується використовувати м'які миючі засоби. Агресивні миючі та різні відбілювачі можуть завдати шкоди покриттю. Тим не менш, якщо Вам все ж таки доводиться вдаватися до таких методів, перед цим слід в обов'язковому порядку перевірити реакцію на малопомітній області виробу для розуміння подальшого результату. Так ви зможете убезпечити себе від створення значних пошкоджень, якщо засіб все ж таки не підходить для матеріалів Вашого рюкзака.