Як правильно вибирати розмір туристичного взуття
05.08.2024
Як правильно обирати розмір туристичного взуття
Дізнайтеся, як правильно підібрати розмір туристичного взуття для досягнення максимального комфорту у походах. Корисні поради та рекомендації допоможуть уникнути помилок при покупці.
Зміст
- Вступ
- Основні критерії вибору розміру
- Відмінності в розмірах у різних виробників
- Примірка і тестування взуття
- Врахування особливостей походу
- Спеціальні рекомендації
- Висновок
- FAQ: Часті запитання
Вступ
Найчастіше, жоден туристичний похід не обходиться без подолання певних ділянок поза цивілізацією, що включають в себе складно проходимі стежки і пересування по каменям. Якщо гуляючи парком у місті, Ви спокійно можете собі дозволити переміщення практично в будь-якому взутті (включаючи звичайні крокси), то в походах до туристичного взуття є низка вимог, які є дуже важливими для створення комфортного походу і безпечного та безболісного подолання маршруту.
Одним із найважливіших факторів є правильний вибір розміру туристичного взуття. Цей критерій безпосередньо відповідає за комфорт Вашого походу, а правильно підібраний розмір – забезпечить зручність експлуатації та запобігатиме можливому дискомфорту у поході. Також правильний вибір розміру збільшить Вашу безпеку на маршруті. Туристичне взуття здатне значно знизити ризики падінь та інших можливих травм.
Неправильно підібраний розмір туристичного взуття може бути причиною появи мозолів, натертостей/потертостей та інших ризиків, а також знизити Вашу продуктивність і як результат – отримане задоволення від походу.
У цій статті ми допоможемо зрозуміти, як правильно вибрати розмір туристичного взуття, а також розповімо про основні методи його підбору, які підійдуть як новачкам, так і досвідченим туристам.
Основні критерії вибору розміру
1. Правильне вимірювання стопи. Як правильно провести виміри стопи?
Існує кілька різних систем обчислення розмірів взуття, такі як US, UK, EU, CM. Однак, у різних виробників справжній розмір взуття може відрізнятися і не збігатися з ідентичним розміром іншого виробника. Єдиним правильним методом вимірювання у такому разі буде замір довжини стопи.
Для цього, в домашніх умовах вам знадобиться аркуш паперу, лінійка та ручка/олівець.
- Розташуйте аркуш паперу на рівній площині так, щоб одна його сторона була прихилена до стінки, що утворює 90 градусів зі підлогою. (без плінтусів тощо).
- Поставте стопу так, щоб п'ята ледве стикалася зі стіною і зробіть позначку на аркуші в місці максимального віддалення (від стінки). Зазвичай це буває вершина великого чи вказівного пальця ноги (позначку робимо ручкою, строго перпендикулярною до площини підлоги!).
- Забираємо ногу і за допомогою лінійки вимірюємо довжину від початку листа (сторони, що прилягала до стіни) до позначеної нами мітки. Це буде значення довжини Вашої стопи.
Слід звернути увагу, що для більшої точності необхідно проводити вимірювання обох ніг, і при їх незначних відмінностях відштовхуватися від більшого отриманого значення.
Вимірювання довжини стопи нам необхідне для отримання її справжніх значень, додавши до яких певний зазор (залежить від типу походу, розглянемо нижче), ми зможемо отримати значення довжини устілки взуття, що нам підходить.
Ще одним важливим фактором, що впливає на точність вимірювань, є час доби вимірювання стопи.
За активний день, ноги, як правило, можуть піддаватися невеликій набряклості, що також вплине на довжину стопи, через що її значення може трохи збільшитися (порівняно з виміром, зробленим вранці, після сну). Тому при виборі трекінгового взуття ми рекомендуємо робити замір саме у другій половині дня (після активностей), тому що в поході Ваші стопи будуть відчувати ще більші навантаження і для правильного вибору ми повинні враховувати всі фактори, що впливають на правильне визначення розміру в тій чи іншій мірі.
Для отримання точних даних також існують спеціальні лінійки для вимірювання стопи. Як правило, такі пристрої можна побачити і скористатися ними, безпосередньо в спортивних магазинах. Саме тому ми рекомендуємо, при можливості - завжди йти в магазин, де у Вас буде можливість не тільки зробити правильний вимір Вашої стопи, а й відразу підібрати модель, що підходить саме Вам, спираючись на рекомендації досвідчених консультантів.
2. Врахування шкарпеток і устілок
Для коректного підбору розміру взуття слід враховувати товщину шкарпеток, у яких Ви плануєте експлуатувати цю модель. Тому ми рекомендуємо при мірці взуття обов'язково брати із собою пару трекінгових шкарпеток (для підбору взуття для трекінгу/походів). Це дозволить Вам врахувати їх товщину та забезпечити необхідний рівень свободи пальців у шкарпетках.
Для підбору бігового взуття, наприклад, слід брати з собою більш тонкі шкарпетки, в яких Ви і плануєте проводити свої тренування.
Якщо ж Ви використовуєте спеціальні ортопедичні устілки – їх також необхідно враховувати при підборі взуття, оскільки вони можуть мати відмінну товщину (від оригінальної устілки) і здатні вплинути на комфорт експлуатації. Для цього – рекомендуємо також брати їх з собою, для мірки безпосередньо в магазині, де консультанти зможуть допомогти Вам з підбором моделі взуття, що підходитиме для Ваших устілок.
Відмінності у розмірах у різних виробників
1. Таблиці розмірів
Так склалося, що у світі існує не одна, а одразу декілька основних систем розмірності взуття. Більшість виробників користуються та маркують свої вироби, використовуючи відразу 3-4 системи, такі як: US, UK, EU, CM.
Зв'язок між різними системами можна знайти у розмірних таблицях конкретних виробників. Розглянемо таку таблицю на прикладі розмірної сітки фірми Lowa.
Тут ми бачимо, що, наприклад, 42 EU (європейський розмір) відповідає 8 UK (британському), 9 US (американському чоловічому), 9.5 US (американському жіночому) та 265 мм довжини стопи. Тут ми бачимо появу відмінностей у сітці залежно від чоловічих/жіночих моделей, навіть враховуючи, що це один виробник.
Дані значення можуть, і нерідко дещо відрізняються, від виробника до виробника, тому при підборі взуття слід:
- дивитися розмірні таблиці конкретного виробника;
- відштовхуватися від реальних розмірів довжини стопи.
Довжина стопи - майже єдиний постійний показник, який у виробників не відрізняється. Але слід пам'ятати, що в деяких таблицях, виробники підлаштовують розмірну сітку вже з урахуванням додавання зазору в області пальців, як наприклад у таблиці, що розглядається вище, від фірми Lowa, де виробник рекомендує брати взуття з розміром устілки на 12 - 15 мм довше значення Вашої стопи. У наведеній вище таблиці розмірів це збільшення вже враховано (у наступному розділі розглянемо як формується це збільшення).
2. Особливості колодок різних виробників
Вплив форми та ширини колодки на вибір розміру
Ще одним важливим параметром при підборі розміру взуття є форма та ширина колодки (обхват ноги у найширшому місці). Більшість виробників випускають у міру універсальне взуття, яке підходить більшості людей, тому в таблицях розмірності використовують довжину стопи як основний параметр. Тим не менш, форма колодки у різних моделей відрізняється, тому якщо Ви маєте, наприклад, широку стопу і звичайне взуття Вам не зовсім підходить, то в такому випадку слід уточнити у консультантів які моделі мають відповідну форму колодки. Також на параметр ширини впливає шнурівка черевиків, тому перед тим, як шукати широку модель, рекомендуємо при примірці перешнурувати взуття, забезпечивши комфортне прилягання в широких місцях стопи.
В цілому, форми колодок можуть бути або більш гострі у носовій частині, або ж навпаки – без характерного загострення, тому звертайте увагу на форму вашої стопи та підбирайте зручне взуття в залежності від ваших характеристик.
Поради щодо вибору взуття у різних брендів
Як вже було сказано вище, різні бренди в різних моделях використовують відмінні один від одного еталонні колодки, що робить кожну модель унікальною. Тому візуально дивіться, наскільки підходить форма взуття під Ваші стопи, міряйте та запитуйте у консультантів, якщо виникають будь-які питання. Це дозволить правильно підібрати потрібну Вам модель. Також не забувайте, що взуття зі шнурівкою/липучками є досить універсальним у цьому плані та дозволяє легко підлаштувати конкретну модель під Вашу форму стопи.
Примірка та тестування взуття
1. Як правильно приміряти туристичне взуття?
Туристичне взуття має бути більше звичного вам розміру міських варіантів приблизно на 1 - 1,5 розміри (за європейською системою). Це забезпечить зазор між довжиною стопи та довжиною устілки у 10 - 15 мм. Для походів та трекінгу – цього цілком достатньо.
Для порівняння - при виборі взуття для високогірних сходжень можуть бути випадки, коли необхідно взяти черевики навіть на 2 розміри більше. І навпаки, якщо Ви вибираєте взуття для бігу - то це значення знизиться до + 0,5 - 1 розміру (+ 5-10 мм до довжини).
Для чого це потрібно?
При тривалих навантаженнях стопа може збільшуватися в розмірах і якщо черевики Вам були впритул - відчуватиметься значний дискомфорт, який у довгостроковій перспективі може бути причиною виникнення певних травм. Ще більш болючим будуть відчуття на спусках, коли стопа під навантаженням йде вперед і якщо не забезпечити необхідний зазор - пальці упиратимуться в носок черевиків і швидко зіб'ються, що зробить будь-який спуск болючим і небезпечним.
Приміряючи взуття слід звернути увагу, що для того, щоб запобігти натиранню п'яти, вона повинна сидіти щільно, але в той же час не сильно перетискати, створюючи тим самим дискомфорт.
Взуття, загалом, має сидіти щільно, тиск на стопу має бути рівномірно розподілений (не повинно бути місць, де тиск буде нерівномірний і занадто сильний). Відносно вільна зона має бути в носовій частині (пальцях). Ви повинні мати можливість ворушити ними, а на спуску - пальці не повинні упиратися в носок і створювати від цього дискомфорт.
2. Тестування взуття у магазині
При виборі взуття у магазині Вам обов'язково слід перевірити його на певних перешкодах. Такими може бути навіть проста ходьба сходами. Взуття повинне відчуватися в міру щільно, але не створювати дискомфорту та надмірного тиску в певних зонах стопи. Зверніть увагу як взуття поводиться при підйомі та спуску, це допоможе Вам зробити правильний вибір.
Також варто зімітувати похідні умови, знайшовши для цього нерівні поверхні (у багатьох спеціалізованих магазинах є такі спеціальні зони для тестування). Вам слід звернути увагу на якості стійкості та комфорту взуття на штучних нерівностях.
Щоб гідно оцінити комфорт та стійкість конкретного взуття, слід його спробувати на різних рельєфах. Чим довшим буде тестування - тим більша ймовірність, що Ви зможете підібрати комфортну для Вас модель. В умовах магазину цілком достатньо буде 5-7 хвилин, щоб перевірити взуття на різних перешкодах.
3. Домашнє тестування
Після покупки взуття ми рекомендуємо його ще раз протестувати, але вже в домашніх умовах. Носіння взуття вдома може допомогти у виявленні можливих проблем. Взуття слід також випробувати на різних перешкодах, доступних поряд (наприклад на сходах). За зайві 10-15 хвилин Ви зможете ще раз переконатися в тому, що конкретна модель підходить Вам у повній мірі. Якщо ж Ви виявите будь-які проблеми (натирання, нерівномірний тиск і т. д.), які будуть створювати дискомфорт, то тестування вдома, за належного підходу, допоможе Вам скористатися зворотним поверненням або зробити обмін на інший розмір при необхідності. Правила повернення та обміну взуття можуть відрізнятися у різних магазинах, але при покупці на сайті robinzon.ua Ви матимете на це до 14 днів. Товар повинен зберегти оригінальні бірки, не мати слідів використання (для цього і варто його тестувати саме вдома), мати оригінальну упаковку та квитанції про покупку. Повні умови обміну/повернення завжди можна переглянути у спеціальному розділі сайту.
Врахування особливостей походу
1. Типи походів та їх вплив на вибір разміру
На правильний вибір розміру також впливає тип передбачуваного походу (він спокійно може відрізнятися і змінюватись в залежності від типу походу, навіть якщо Ви звикли, що маєте один певний розмір).
Нижче розглянемо ключові особливості підбору взуття для різних типів походів:
-
Короткі походи та прогулянки
Взуття для одноденних походів і невеликих прогулянок не повинно мати дуже великий запас по довжині у носовій частині. Проте воно повинно забезпечувати певну свободу, щоб пальці не збивалися при спусках по рельєфу. Для таких цілей зазвичай вистачає запасу в +5 - 10 мм (відносно значення довжини стопи), тобто таке взуття буде на ½ - 1 розмір більше (за європейською шкалою).
-
Багатоденні походи з рюкзаком
Взуття для багатоденних походів, крім зазначених вище вимог, має враховувати додаткові навантаження, які виникатимуть під час пересування по складному рельєфу разом із важким рюкзаком. Необхідність додаткового простору в носовій частині стає ще більшою і для таких цілей рекомендується підбирати взуття на 1 – 1,5 розмірів більше (+10 – 15 мм за довжиною відносно розміру стопи).
-
Альпінізм та екстремальні умови
Для високогірних сходжень та екстремальних походів збільшення розміру ходового взуття може бути аж на 1,5 – 2 розміри вверх.
Тим не менш, для деяких альпіністських сходжень, вимоги до хорошого рівня контролю стопи на вертикальних ділянках можуть бути важливішими за комфорт і вільний простір. У такому разі взуття може підбиратися за принципом скельників, тобто воно повинно прилягати щільно задля кращого контролю стопи. Але тоді варто враховувати, що на спусках, та й під час руху з рюкзаком, таке взуття не буде комфортним для постійного використання.
Одне з оптимальних рішень - брати окрім вільного трекінгового взуття, ще й скельні туфлі спеціально для проходження складних вертикальних ділянок.
2. Сезонність та клімат
Наступним критерієм при підборі взуття буде його сезонність та клімат району Вашого походу. За сезонністю можна визначити наступні групи:
-
Взуття для зимових походів
Тут варто вибирати утеплені моделі, стійкі до низьких температур. Також особливу увагу варто приділити наявності вільного простору в носовій частині та відсутності передавлювання у взутті. Неправильний розмір взуття порушуватиме кровотік стопи, що зрештою спокійно може призвести до переохолодження та обмороження. Тому зимове похідне взуття потрібно вибирати з підвищеною увагою, оскільки низькі температури у горах помилок не вибачають.
-
Взуття для літніх походів
Для літніх походів варто, по можливості, вибирати легкі та дихаючі моделі. Вони повинні також мати вільний простір для безболісного руху вниз і бути в міру щільними для забезпечення хорошого контролю стопи під час руху по камінню.
-
Взуття для вологих та дощових умов
Для вологих та дощових умов варто звернути увагу на наявність водонепроникності (мембранних технологій) та стійкість взуття до вологи. Наявність сухого взуття в непростих погодних умовах – дуже важливий критерій для комфортного подолання маршруту.
Спеціальні рекомендації
1. Взуття для людей із нестандартною стопою
Власникам нестандартних стоп перед покупкою взуття слід визначити наявні відмінності від середньостатистичної стопи та зрозуміти, чи здатне стандартне взуття бути для Вас комфортним. З особливостей стопи, що впливають на вибір взуття, можна виділити:
-
Високий підйом
Людям з високим підйомом стопи слід звернути увагу на моделі з регульованими шнурівками та додатковими вставками. Найчастіше, матеріал виготовлення взуття, що прилягає в області підйому, здатний набувати форми високого підйому та комфортно носитися при правильній шнурівці.
-
Широка чи вузька стопа
Власники широких і вузьких стоп, зазвичай, можуть підлаштовувати стандартні моделі трекінгового взуття за допомогою правильної перешнурівки.
Якщо стандартні моделі, навіть з перешнурівкою, не здатні забезпечити належний рівень комфорту, то власникам широких стоп слід шукати моделі з позначкою “WIDE”. Ці моделі мають широку колодку і виробляються, наприклад, такими брендами, як Salomon, SCARPA.
-
Плоскостопість або високий звід стопи
Для людей з плоскостопістю або власникам стопи з високим зводом потрібно забезпечити необхідну підтримку стопи в проблемних зонах. Для цього необхідно звернути увагу на устілки, з якими поставляється трекінгове взуття. Якщо вони не відповідають Вашій стопі - замінити стандартні устілки на спеціальні ортопедичні.
2. Припасування взуття на замовлення
У випадку, якщо моделі, представлені на ринку, не здатні забезпечити комфортне використання, ми б рекомендували звернутися до послуг індивідуального пошиття (це, швидше за все, коштуватиме значно дорожче вже готових рішень), або ж скористатися послугами з підгонки (припасування) взуття. Існують спеціалізовані магазини та майстри, які пропонують припасування вже готових моделей. Це допоможе підлаштувати конкретну модель під Вашу специфіку.
Слід також пам'ятати, що звичайне рознесення нового взуття протягом кількох тижнів здатне підлаштувати взуття під Вашу стопу. У деяких випадках цього вже буде достатньо для забезпечення належного комфорту.
Висновок
Ми розглянули основні критерії привильного визначення відповідного Вам розміру, залежно від передбачуваних умов походу, а також позначили деякі варіанти рішень для власників нестандартних стоп. Переконалися в наявності різних стандартів вимірювання і в необхідності проводити замір стопи для визначення відповідного Вам варіанта.
Для більш повного розуміння цієї теми, рекомендуємо, по можливості, завжди тестувати та пробувати різні моделі у різних умовах (незалежно від Вашого рівня досвіду у туризмі). Це допоможе відчути багато моментів та зробити Ваші наступні походи комфортними, безпечними та повними прекрасних вражень.
Не забувайте, що ретельна примірка та тестування перед покупкою – запорука надійності Вашого взуття у поході. Якщо ж у Вас виникнуть будь-які питання та складності – не зневажайте можливістю звернутися до фахівців (консультантів), які допоможуть звернути увагу на важливі фактори та зробити правильний вибір.
FAQ: Найчастіші запитання
-
Чому важливо правильно вимірювати стопу перед покупкою туристичного взуття?
Правильне вимірювання стопи при підборі туристичного взуття займає ключову роль перед його придбанням. Це необхідно робити, так як різні виробники іноді використовують трохи відмінні один від одного розмірні сітки, а розмір похідного взуття може змінюватись в залежності від вимог походу, що робить безпосередній вимір стопи - важливим моментом при його підборі.
-
Який вільний простір має бути у туристичному взутті?
Залежно від умов походу, рекомендується вибирати взуття з наступним запасом по довжині: для відносно легких – на 0,5–1 розмір більше, для стандартних трекінгових багатоденних походів – на 1–1,5 розміри більше, для високогірних сходжень – на 1,5–2 розміри більше (за європейською шкалою).
-
Що робити, якщо одна стопа більша за іншу?
Якщо одна стопа трохи більше за іншу - то варто підбирати взуття спираючись на розміри більшої стопи. Якщо ж таке взуття не буде комфортно сидіти на іншій нозі - тоді варто звертатися до послуг індивідуального пошиття/підгонки взуття.
-
Що робити, якщо туристичне взуття натирає чи викликає дискомфорт?
Якщо туристичне взуття натирає або завдає дискомфорту, то на це можуть впливати такі причини:
- неправильно підібраний розмір взуття;
- відсутність періоду рознесення взуття (перед походом рекомендується розношувати нове взуття, носивши його у міських умовах протягом кількох тижнів до походу);
- відсутність комфортних трекінгових шкарпеток.
Також слід врахувати, що вологе взуття може викликати натирання і дискомфорт, навіть коли ви маєте правильний розмір і хороші трекінгові шкарпетки, тому збереження взуття в сухому стані є важливим завданням у похідних умовах.
-
Як правильно доглядати туристичне взуття, щоб воно прослужило довго?
Щоб похідне взуття прослужило довго, за ним слід проводити мінімальний догляд, такий як:
- своєчасне очищення від забруднень;
- обробка водовідштовхувальними просоченнями (при необхідності);
- сушіння при лояльних температурах (без сильних нагрівів/перегрівів).
-
Яка вага туристичного взуття вважається оптимальною?
Чим меншої ваги туристичне взуття - тим легше Вам буде при подоланні маршруту. Тим не менш, вага туристичного взуття може змінюватись в залежності від вимог походу. Таким чином моделі для високогірних сходжень можуть важити близько 1 кг (або навіть більше, і це прийнятно для забезпечення належного рівня міцності і надійності). Для походів середньої складності оптимальним буде взуття із загальною вагою 500 – 700 г.