Топ-10 наметів для соло-мандрівників: легкі та зручні варіанти

Намет на фоні небосхилу та синього неба - Robinzon.ua

Соло-подорожі – це особливий вид туризму, коли мандрівник виявляється віч-на-віч із природою, і лише від власних рішень і помилок залежить успішність всього заходу. Дуже мало туристів готові ходити в соло-походи, тому що потрібно бути готовими до повної автономії та усвідомлювати, як багато залежить від особистої вправності та спорядження. Важливо бути максимально підготовленим технічно, і навіть важливіше – психологічно, щоб не впадати в паніку при виникненні непередбаченої ситуації. Тому в таких подорожах “запас міцності” має бути на порядок вищим, ніж у звичайному груповому поході.

Що стосується спорядження, екіпірування, а саме сьогодні говоримо про намети, то не потрібно бути професіоналом, щоб розуміти наскільки сильно безпека і комфорт у поході, а також позитивний результат усієї подорожі залежить від цього тимчасового житла. Ключовим критерієм при виборі похідного намету вважається вага, чим вона менша – тим приємніше нести рюкзак. Це особливо важливо в соло-подорожах, тому що поділитися ношею нема з ким. Тому в цій статті акцентуватимемо увагу на легких і компактних наметах для подорожей, враховуючи, що полегшення не повинно негативно позначатися на безпеці та зручності подорожей.

Основні критерії вибору наметів для соло-подорожей:

  1. Легкість та компактність

    Як уже говорили вище, у соло-подорожі, насамперед, треба думати про вагу. Зайва вага – подвійна втома, яка згодом може позначитися на безпеці і, точно – на комфорті. Так само і з компактністю. Невеликий намет займає менше місця, що робить ношу меншою за габаритами та комфортнішою для транспортування.

  2. Конструкція

    Тут треба все порівняти. З одного боку, складна конструкція більш стійка та надійна, з іншого – це додатковий час на встановлення та збирання намету. Крім цього, в наметах зі складною конструкцією зазвичай важче усувати несправності, і вони більш схильні до поломок. Отже, якщо похід не передбачає особливо складних погодних умов (вітрів, зсувів тощо) – вибір менш складної конструкції може стати більш логічним.

  3. Погодні умови

    Все залежить від сезону та району подорожі. Чим суворіші умови, тим більш захищений і надійний намет слід брати із собою. І навпаки, немає сенсу нести висотний альпіністський намет зі сніговою спідницею в літній похід рівниною. Пам'ятаємо про золоте правило: доцільна вага та компактність.

  4. Ергономічність

    Місце для ночівлі має бути місцем відпочинку, де можна відновитись і набратися сил для нового ходового дня. Для цього важливим є внутрішній функціонал намету: наявність кишень, зачепів під ліхтарик, зручність входу та виходу з нього. Окрім цього, місця має бути достатньо не тільки для Вас, а й для спорядження. Також не завадить продумати процес приготування їжі всередині намету, у разі зливи або інших природних неприємностей. Дуже важливою умовою є і хороша вентиляція, наявність якої безпосередньо впливає на комфорт, особливо у спекотну пору року.

Що враховувати при виборі намету для соло-подорожей?

Тепер зупинимося докладніше на кожному пункті та розберемо детально, на що варто звертати увагу при виборі намету для соло-подорожей.

  • Стосовно ваги та компактності, багато залежить від матеріалів, з яких виготовлені складові намети. Популярними матеріалами є нейлон, поліестер, полікоттон та відносно новий матеріал, Dyneema. Як правило, тент і дно намету виготовляються з поліестера, так як він стійкий до ультрафіолету, має достатню міцність та захист від води, а також не схильний до деформацій. Внутрішня частина намету зазвичай складається з нейлону, суцільного або у вигляді сітки. Він має невелику вагу, не вбирає воду і швидко сохне. Дно також роблять із армованого поліетилену, але такий матеріал зараз можна зустріти лише в дешевих моделях, оскільки він має багато мінусів. Полікоттон все рідше використовується, так як не має вологозахисних властивостей.

    Окремо варто приділити увагу матеріалу Dyneema, що є волокном із молекулярного поліетилену. Це новий ультраміцний матеріал, що крім низької ваги, має великий перелік плюсів:

    • практично нульове розтягування;
    • відмінна зносостійкість;
    • висока стійкість до ультрафіолету та агресивних речовин;
    • морозостійкість.

    Як бачите, Dyneema – відмінний матеріал для тенту та дна намету, і єдиною причиною, чому з нього не роблять усі моделі – це його висока ціна. Тут кожний розставляє свої пріоритети.

    Ще зупинимося на упаковці, тому що місце в рюкзаку, як ми вже зауважували вище, відіграє важливу роль. Отже, всі матеріали в наметі, у тому числі й дуги, мають бути компактними, зручно складатися для пакування в рюкзак. Сам чохол також має бути виконаний з міцної та легкої тканини, бажано вологозахисної, обов'язково мати компресійні стяжки з надійними та міцними засувками. У незатягнутому стані чохол не повинен бути впритул за розміром, щоб не виникало труднощів упаковати туди намет у разі не ідеального скручування. При еталонній упаковці повинен вийти рівний довгастий пакунок, який для зручності укладаємо в середню частину рюкзака, ближче до спини.

  • Час встановлення намету відіграє значну роль.

    Різні моделі займають свій час для збирання та розбирання. Чим простіше конструкція, тим швидше розкладати намет. Звичайно, якщо у Вас серйозні вимоги до намету, і Ви плануєте його використовувати у високих горах у зимовий час – вибір має бути відповідним. Але більшість туристів віддають перевагу літнім походам і, якщо Ви з їх числа, то точно не варто морочитися зі складними моделями, враховуючи, що, зазвичай, складні конструкції мають більшу вагу і їх вартість на порядок вища. Для соло-походів найпоширенішою є конструкція з однієї складної Y-подібної дуги або з двома перехресними.

    Існують моделі з автоматичним встановленням. Але зазвичай вони досить громіздкі у складеному стані та мають форму, не зовсім транспортабельну у пішому поході. Через складність каркасу вага таких моделей у рази вища за звичайні, до того ж їх досить важко ремонтувати в ході подорожі. Такі намети зручні, якщо на місце бівака, дістаєтеся власним транспортом. А для піших соло-подорожей вони точно не підходять.

  • При виборі намету слід ще враховувати запас міцності, а саме: стійкість до вітру, водостійкість, довговічність.
    • Водостійкість вимірюється в мм водяного стовпа, який може витримати матеріал, не пропускаючи вологу через себе. Для різних сезонів ця цифра відрізняється. Наприклад, для літа, не в дощовий період, цілком достатньо 3000 мм, що відповідає кільком годинам безперервної зливи. Для міжсезоння ця цифра має стартувати від 5000 мм і вище. Для того, щоб зовнішній матеріал виконував задачу з вологозахисту, його просочують різними речовинами. Насамперед — це поліуретан та силікон, а також різні їх сполуки. Наприклад, просочування DuraShield виключає появу конденсату, оскільки добре пропускає повітря через матеріал.
    • Вітростійкість залежить від форми наметів, конструкцій їх дуг та висоти. По висоті зрозуміло – що нижчий намет у зібраному вигляді, то краще його вітростійкість. Для дуг важливі два фактори: матеріал з якого виготовлені дуги та їх товщина. Титан – найкращий із матеріалів на сьогоднішній день, але й найдорожчий, тому більшість виробників роблять дуги з різних сплавів алюмінію, що, у свою чергу, зарекомендували себе краще за фіберпласт. І ще, чим більше діаметр дуг, тим стійкіша конструкція, хоч і стає важчою і менш гнучкою. Ну і, звичайно, сама форма намету відіграє важливу роль. Найнадійніші - півсфери, щоправда, серед моделей для соло-подорожей їх зустрінеш небагато. Якщо ж ви вибирати іншу форму, то стійкість і комфорт залежатимуть від того, якою стороною до вітру буде намет. При виборі та встановленні не нехтуйте вітровими розтяжками, їх кількістю та кілочками до них.
    • Вентиляція у всіх наметах організована практично однаково. Є вентиляційні отвори в наметі, зазвичай з можливістю закрити їх. Навпроти них у внутрішній частині організовані сітки або вікна з можливістю їх відкрити та закрити. Якщо вся внутрішня частина складається із сітки, тоді вентиляція є глобальною. Найголовніше для хорошої циркуляції повітря та щоб уникнути конденсату – при організації бівака перевірити, щоб усі призначені для вентиляції отвори були відкриті, а місце під тентом та навколо намету не заблоковано.
    • Ергономічність та комфорт залежать від багатьох показників. Насамперед модель повинна підходити за розміром, тому обов'язково поцікавтеся довжиною та шириною внутрішньої частини намету. І якщо тримісні та чотиримісні намети мають плюс-мінус схожі параметри, то у одномісних вони можуть сильно відрізнятися, залежно від виробника та моделі. Звірте також розміри з вашим карематом, чи поміщатиметься він усередину і чи зручно буде його там використовувати. Намети зі збільшеним простором, звичайно, мають перевагу, але тільки якщо це не позначається на вазі та теплових якостях. На що дійсно варто звернути увагу, то це на внутрішній простір для складання речей та розміщення похідної кухні. Зазвичай виробники не сильно заморочуються з місцем, але на практиці саме одинаку і потрібно багато простору для особистих речей. У цьому також допоможе наявність кишень всередині, поличок для аксесуарів та інших, фішок, що полегшують туристу побут. Розміщення в наметі вимагає порядку, тому нижче кілька порад щодо організації простору:
      1. зробіть собі подушку з речей, які вам не потрібні на ніч;
      2. порожній рюкзак можна розстелити під каремат або у разі низьких температур, в нього можна вкласти нижню частину спальника. І місце економиться - і ногам тепліше;
      3. речі, які одягатимете з ранку, щоб їх довго не шукати, складіть уздовж каремату;
      4. ліхтар, телефон, та інші дрібні гаджети краще розкласти по кишенях та на поличку;
      5. аптечку покласти біля себе, а решту речей у поліетиленовому пакеті залишити у тамбурі.

Враховуючи весь цей набір характеристик та особливостей, можна навчитися вибирати найкращі намети для поодиноких подорожей.

Топ-10 наметів для соло-мандрівників: легкі та зручні варіанти

  • Намет #1: MSR Hubba NX
    • Короткий опис намету: 1,12 кг, 216*76 см, хаб-конструкція.
    • Основні характеристики та особливості:
      • Зовнішній тент з поліуретановим та силіконовим просоченням DuraShield виключає появу конденсату і може встановлюватися окремо від намету.
      • Компресійний чохол для транспортування можна прикріпити до рюкзака під час велопрогулянки без ризику перевантаження.
      • Алюмінієва хаб-конструкція дуг DAC Featherlite NFL також забезпечує зменшення ваги порівняно зі склопластиком.
    • Плюси та мінуси
      • Плюси: тамбур 76 см, герметизація швів, мала вага, хаб-конструкція, стропи, що регулюються.
      • Мінуси: висока ціна як для односезонної, не універсальної моделі.
    • Ідеальні умови використання: походи влітку.
  • Намет #2: Kelty Late Start 1 
    • Короткий опис намету: 1,7 кг, 216*90 см, форма напівсфера.
    • Основні характеристики та особливості:
      • Попередньо вигнуті дуги дозволяють збільшити внутрішній простір.
      • Технологія Kelty Quick-Corner створена для максимально швидкого встановлення та складання намету у найрізноманітніших погодних умовах або у темряві.
      • Містить багато кишень для гарної внутрішньої організації дрібних речей.
    • Плюси та мінуси
      • Плюси: великий тамбур, низька ціна.
      • Мінуси: низька водостійкість тенту.
    • Ідеальні умови використання: піший трисезонний туризм, велоспорт, мотоспорт.
  • Намет #3: Robens Arrow Head 1
    • Короткий опис намету: 1,8 кг, 220*65 см, форма напівбочка.
    • Основні характеристики та особливості:
      • Надійний поліестер, з якого зроблено зовнішній намет та дно, розраховані на значні опади (3000 та 6000 мм ст. ст. відповідно).
      • Дуги з анодованого алюмінію мають оптимальне співвідношення «гнучкість/міцність», не схильні до корозії.
      • Матеріал з вогнетривким просоченням не піддається займанню при випадковому контакті з іскрами.
    • Плюси та мінуси
      • Плюси: великий простір для ночівлі, 40 сантиметровий тамбур.
      • Мінуси: досить велика вага.
    • Ідеальні умови використання: походи вихідного дня, риболовля, велопрогулянка.
  • Намет #4: Big Agnes Copper Spur HV UL 1
    • Короткий опис намету: 1,08 кг, 224*90 см, форма напівсфера.
    • Основні характеристики та особливості:
      • Тамбур біля намету місткий і може бути трансформований у великий навіс від сонця і дрібного дощу.
      • На тенті є стропи daisy-chain для сушіння одягу та рукавичок.
      • Спальний полог наполовину складається з сітки і знизу оснащений високими тканинними бортами.
    • Плюси та мінуси
      • Плюси: високий, зручно сидіти та розкладати речі, просторий тамбур.
      • Мінуси: не призначений для використання у низьких температурах.
    • Ідеальні умови використання: походи влітку та в міжсезоння, рекомендується для веломандрівників.
  • Намет #5: Ferrino Lightent 1 Pro
    • Короткий опис намету: 1,55 кг, 215*75 см, форма напівбочка.
    • Основні характеристики та особливості:
      • Зовнішній тент та дно виготовлені з поліестеру вторинної переробки з метою підвищення екологічності виробництва.
      • Навіть затяжні дощі можна комфортно перечекати завдяки високим водовідштовхувальним властивостям тенту (3000 мм ст. ст) та дна (8000 мм ст. ст).
      • Зовнішній тент можна використовувати самостійно, як навіс та туристичний тент.
    • Плюси та мінуси
      • Плюси: просочення DWR, невелика вага, москітна сітка.
      • Мінуси: не виявлено.
    • Ідеальні умови використання: походи у міжсезоння з березня до листопада, дощова та вітряна погода.
  • Намет #6: Grand Canyon Apex 1
    • Короткий опис намету: 2,35 кг, 230*120 см, форма напівсфера.
    • Основні характеристики та особливості:
      • Виробник зробив акцент на зручності перебування всередині, збільшивши спальне місце на шкоду масі, зробивши його фактично двомісним наметом.
      • Внутрішній блок закріплюється за допомогою 3 дуг, які надійно склеюють каркас в єдине ціле, забезпечуючи стійкість за будь-якої негоди.
      • Тент з поліестеру і дно з поліетилену, посилені поліуретановим просоченням, мають базові водовідштовхувальні властивості.
    • Плюси та мінуси
      • Плюси: велике спальне місце, тамбур, PU-просочення, москітна сітка, вітростійка конструкція, низька ціна.
      • Мінуси: немає кишень всередині, велика вага.
    • Ідеальні умови використання: нетривалі походи, кемпінгові вилазки.
  • Намет #7: Naturehike Cycling I 210T
    • Короткий опис намету: 1,5 кг, 205*95 см, хаб-конструкція.
    • Основні характеристики та особливості:
      • Спальний блок є сіткою з поліестеру, виготовленою за технологією RipStop, яка має більшу міцність за рахунок унікального переплетення ниток різної товщини.
      • Складання займає до 2 хвилин. Переміщення на невелику відстань можливе без попереднього розбирання.
      • Внутрішній простір добре оптимізований.
    • Плюси та мінуси
      • Плюси: швидке збирання, незалежна установка, компресійний чохол, плетіння RipStop, тамбур.
      • Мінуси: як для моделі міжсезоння, низькі водовідштовхувальні характеристики.
    • Ідеальні умови використання: з березня до листопада, трекінг.
  • Намет #8: Nordisk Lofoten 1
    • Короткий опис намету: 0,56 кг, 220*85 см, форма напівбочка.
    • Основні характеристики та особливості:
      • Один з найлегших і найбільш компактних двошарових наметів у світі.
      • При всій своїй невагомості намет зберіг ключову властивість – високу погодостійкість.
    • Плюси та мінуси
      • Плюси: мінімальна вага, швидка установка.
      • Мінуси: мінімальний комфорт, ціна.
    • Ідеальні умови використання: призначена для пригодницьких перегонів, ультрамарафонів, велосипедних бреветів на кілька днів, марш-кидків з короткими ночівлями.
  • Намет #9: Tramp Lite Hurricane
    • Короткий опис намету: 1,7 кг, 240*100 см.
    • Основні характеристики та особливості:
      • Тент виконаний з поліестеру RipStop.
      • Вхід у спальне відділення продубльований москітною сіткою.
    • Плюси та мінуси
      • Плюси: висока водостійкість тенту та дна, два входи, об'ємний всередині, низька ціна.
      • Мінуси: відсутність тамбурів, дуги фібергласс.
    • Ідеальні умови використання: легкі туристичні та велосипедні походи влітку.
  • Намет #10: CAMP Minima 1 SL
    • Короткий опис намету: 1,0 кг, 220*80 см, форма напівбочка.
    • Основні характеристики та особливості:
      • Спальний полог повністю зшитий з москітної сітки, і його можна ставити окремо теплими сухими ночами.
      • Дуже компактний, просто знайти місце для його встановлення.
    • Плюси та мінуси
      • Плюси: кромка тенту розташована низько, вітростійка.
      • Мінуси: маленький тамбур.
    • Ідеальні умови використання: підходить для мультиспорту, велотуризму з мінімумом спорядження, походів у низьких та середніх горах.

Як правильно вибрати намет?

Вище ми визначили топ наметів для поодиноких подорожей. Тепер питання: як же обрати найкращий саме для Вас? Вони всі класні, але чимось відрізняються. Так ось, найголовніше – розставити пріоритети.

  • Залежно від Ваших уподобань, потрібно визначити, що важливіше: легкість чи надійність. Якщо ходите, переважно, влітку в нескладний трекінг, то суперсерйозний дорогий альпіністський намет з усіма захистами і міцностями, звичайно, не потрібний. Також для літніх подорожей зручно, якщо тент ставиться окремо від внутрішньої частини. Якщо ж віддаєте перевагу екстриму, зимовим походам і пригодам у цьому дусі, то наявність снігової спідниці, а з нею і додаткової ваги – не уникнути. Для походів у міжсезоння, звичайно, рекомендації будуть за найвищими водовідштовхувальними властивостями тенту та дна, тобто 8000-10000 мм.
  • Те саме стосується і комфорту. Вам потрібно визначити, що важливіше: високий комфорт, ергономічність та наявність великого простору, або ж – надійність під час складних умов та збереження максимальної кількості тепла.
  • Зверніть увагу на конструкцію моделі. Наскільки зручна її установка та за який час зможете її зібрати. Рекомендується самостійно зібрати кілька одиниць та переконатись у відповідності та зручності конструкції.

Тести в домашніх умовах обов'язкові для підготовки. Перед покупкою, або відразу після покупки. Як мінімум, потрібно розкласти намет у себе, перевірити його комплектацію, якість швів та блискавок. У відомих фірмах зазвичай немає таких проблем, але ніхто не застрахований від заводського дефекту. Також зверніть увагу на клямки та виконання дуг.

Потім розкладіть та подивіться його у встановленому вигляді. В ідеалі, звичайно, розкласти на подвір'ї, щоб правильно розтягнути всі відтяжки та закріпити їх на кілочки. Далі розкласти в ньому килимок, речі, оглянути якість кишень усередині. Ну і перевірити на водостійкість перед тривалою подорожжю було б супер. Для цього рекомендується залишити намет під дощем або самому в ньому переночувати. При визначенні будь-яких невідповідностей заявленим параметрам або виявленні бракованих елементів відразу зверніться до продавця для обміну або усунення причини.

А для того, щоб спорядження максимально довго зберігало свої функціональні властивості, необхідно стежити і доглядати за ним.

  • Насамперед, намет повинен бути постійно сухий. Якщо намет у складеному вигляді мокрий, за кілька годин на ньому починають утворюватися пліснява, грибки та мікроорганізми. Якщо намет забруднився, а часу на чищення не вистачає, обов'язково потрібно просушити, а потім, коли буде можливість – вже почистити. Сушаться намети як правило швидко, тому при першій нагоді зробіть це.
  • Ні в якому разі не можна прати намет, але його потрібно чистити. Під час подорожі це робити необов'язково, а ось після прибуття додому, краще почистити спорядження якнайшвидше. Спочатку відскрести великі частинки бруду з тканини, блискавок та всіх металевих та пластикових елементів. Потім протерти губкою з мильним розчином усі забруднені частини намету, протерти губкою начисто і дати просохнути природним способом, уникаючи потрапляння прямих сонячних променів. Повторити цю процедуру ще раз у разі потреби. Категорично забороняється використовувати агресивні речовини типу відбілювачів для чищення тканини. Дуги та інші нетекстильні частини також потрібно очистити і висушити перед зберіганням, щоб уникнути виникнення корозії та покриття пліснявою.
  • Зберігати намет можна у складеному вигляді у сухому місці кімнатної температури. Для упакованого намету шкідливий різкий перепад температур через можливе утворення конденсату. І зрозуміло, бережіть спорядження від потрапляння прямих сонячних променів. Якщо не користуєтеся наметом тривалий час, то бажано раз-два на сезон розпаковувати його та перевіряти, чи все гаразд, чи не з'явилася іржа на металевих складових, і чи немає плісняви ​​на тканині. Ще буде корисно періодичне провітрювання, щоб уникнути появи неприємного запаху.

Висновки

Стає ясно, що вибір намету залежить від особистих уподобань власника. Якщо любите легкі прогулянки та літній релакс у кемпінгу, не потрібно переплачувати, вибирайте Tramp Lite Hurricane 1 або CAMP Minima 1 SL. Якщо вага критично важлива, а вимоги до намету просто переночувати, тоді ідеальним буде Nordisk Lofoten 1. Любите ходити в міжсезоння? Тоді найпростіші, але якісні Kelty Late Start 1 або Naturehike Cycling I 210T підійдуть більше. А, якщо потрібна сама надійність, тоді вибирайте Ferrino Lightent 1 Pro. Для велопоходів чи рибалки ідеальними будуть Big Agnes Copper Spur HV UL 1 та Robens Arrow Head 1.

Ще один лайфхак, щоб вибрати потрібну Вам модель. Складіть список бажань на найближчий рік, детально опишіть усе, де б хотіли подорожувати. Подивіться, коли і куди Ви збираєтеся найближчим часом та робіть свій вибір. Найголовніше не боятися. Якщо не дуже впевнені - обирайте намет, як і решта спорядження із запасом міцності. Адже правильно обране спорядження, що відповідає Вашому маршруту - запорука безпечного та комфортного проведення часу, а згодом і відмінних емоцій. Визначайтесь і вперед за новим досвідом та враженнями!

FAQ: Часті питання

  1. Які характеристики найважливіші при виборі намету для соло-подорожей?

    Важливість характеристик залежить від бажань туриста. Якщо подорож легка, але важливий комфорт, тоді зручність та ергономічність будуть ключовими при виборі. Якщо похід запланований на пізню осінь чи сезон дощів, то, природно, найважливішою буде висока водостійкість. Ну, а для досвідченого альпініста надійність і стійкість до вітру стануть найбільш пріоритетними.

  2. Які матеріали найкраще підходять для наметів, призначених для соло-подорожей?

    Для соло-мандрівника, насамперед, важлива вага рюкзака, який він несе на собі, і, відповідно, вага його вмісту. Тому використання найлегших і водночас надійних матеріалів – вибір як виробників наметів, так і рядових користувачів. Такими є нейлон, поліестер і волокно з поліетилену Dyneema. Інші матеріали важкі, застарілі та вже не годяться для таких моделей.

  3. Як вибрати намет для використання в різних погодних умовах?

    Для використання в різні сезони і за різних погодних умов потрібно вибирати універсальний намет: з надійними матеріалами, гарною стійкістю до вітру і відповідною водонепроникністю, а також продуманою вентиляцією, щоб у спекотну погоду не відчувати дискомфорт.

  4. Чи варто купувати намет із внутрішніми кишенями та відділеннями?

    Звісно. Чим більше різних зручностей є в наметі: додаткових кишень для дрібних речей, гачка для ліхтарика, полички для гаджетів або інших органайзерів, тим більше порядку буде в наметі під час бівака. І тим швидше зможете розібрати та зібрати речі, і тим комфортніше проходитиме відпочинок. Тому, якщо наявність таких деталей не суттєво впливає на вагові якості цієї моделі, то сміливо робіть вибір на користь намету з наявністю додаткових відділень.

Помаранчевий намет в горах - 2 - Robinzon.ua